Mobilā versija
+2.7°C
Andulis, Alnis
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
5. novembris, 2015
Drukāt

1855. gada 5. novembrī

5nov_Meteo_2

Pirms 160 gadiem, 1855. gada 5. novembrī, inženiera ģimenē Parīzē piedzima franču meteorologs un Zemes stratosfēras atklājējs Leons Filips Teiserenks de Bors.

Dzimtas muižā Versaļas apkaimē zinātnieks par saviem līdzekļiem iekārtoja meteoroloģisko observatoriju, no kuras pētnieciskos nolūkos palaida ar instrumentiem apgādātus gaisa balonus atmosfēras augšējo slāņu pētīšanai. Šī metode bija Teiserenka de Bora izgudrojums. Regulārajā atmosfēras zondēšanā noskaidrojās, ka pēc 11 km augstuma temperatūras pazemināšanās stājas un dažkārt pat nedaudz palielinās. Meteorologs nosprieda, ka atmosfēras augšpusē nekustīgi izvietojušies dažādu gāzu slāņi, tāpēc šai daļai francūzis 1902. gadā deva nosaukumu “stratosfēra”, no latīņu vārda “stratum” (slānis). Savukārt zemāko atmosfēras daļu viņš nosauca par “troposfēru”, no sengrieķu vārda “trope” (izmaiņas, maiņas), jo uzskatīja, ka tur atmosfēru veidojošās gāzes pastāvīgi samaisās un neveido slāņus.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (7)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+