×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. janvāris, 2017
Drukāt

1857. gada 20. janvārī. (1)

Behterevs

Cilvēks, kurš uzstādīja diagnozi Staļinam

Pirms 160 gadiem Vjatkas apkaimē sīka ierēdņa ģimenē piedzima krievu neirologs un psihiatrs Vladimirs Behterevs, viens no refleksu teorijas izstrādātājiem, pasaulē pirmā psihoneiroloģijas institūta dibinātājs (1907. gadā Sanktpēterburgā). Institūts nodarbojās ar cilvēka psiholoģijas, psihiatrijas, neiroloģijas un citiem ar jomu saistītiem pētījumiem. Pētnieciskā augstākā mācību iestāde īpašu labvēlību guva, nākot pie varas lieliniekiem. Pasaules mēroga personības Behtereva eks­perimenti un teorijas joprojām intriģē ar savu noslēpumainību. Viņš, piemēram, eksperimentēja ar iedvesmošanu no attāluma, pierādīja, ka mūzikai var būt terapeitiska iedarbība, pētīja iespējas jebkuru cilvēku padarīt par ģēniju un izveidoja tā saucamo “Smadzeņu panteonu” – mirušu ievērojamo personību smadzeņu glabātavu, jo vēlējās noskaidrot, ar ko izcili gudra cilvēka smadzenes atšķiras no parastām. Behterevs negaidīti nomira it kā no saindēšanās ar pārtiku 1927. gada 24. decembrī. Iespējams, viņu noindēja, jo neilgi pirms tam mediķis, apskatot Staļinu, uzstādīja diagnozi: paranoidāls personības stāvoklis. Pēc citas versijas, Behterevs kļuva nevēlams, jo zināja Ļeņina nāves iemeslu – smadzeņu sifiliss – un grasījās to izpaust starptautiskā konferencē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pēterburgas Kara Medicīnas akadēmijas klīnikā, kuru ilgus gadus vadīja akad. Behterevs, zināja stāstīīt nedaudz savādāku tiešo profesora nāves iemeslu. Viņš esot patiešām dienā padziļināti vērtējis Stalina veselības stāvokli un konstatējis nopietnas neatgriezeniskas veselības problēmas.
    Vēlā vakarā viesnīcā vai Maskavas dzīvoklī (pastāvīgi Behterevs dzīvoja Pēterburgā) ļoti aizdomīgos apstākļos noslīcis vannā. Tagad to noskaidrot nevarēs un tam nav praktiskas nozīmes. Gan Stalina, gan Behtereva personību loma ir labi zināma.

Draugiem Facebook Twitter Google+