Mobilā versija
+1.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 26. aprīlis, 2017
22. janvāris, 2013
Drukāt

1863. gada 22. janvārī

22janv_poli_22

Pirms 150 gadiem, 1863. gada 22. janvārī, sākās poļu un lietuviešu sacelšanās pret Krievijas varu nolūkā atgūt zaudēto valstiskumu.

 

Sacelšanās ilga divus gadus un skāra arī mūsdienu Lietuvas, Latvijas, Baltkrievijas un Ukrainas teritoriju. Latgalē lokālas sadursmes notika Krāslavas apkaimē, tomēr vietējiem latviešu un krievu zemniekiem bija svešas nemiernieku idejas. Dumpiniekus Latgalē pārstāvēja poļu aristokrātija, tostarp Plāteru dzimta, un inteliģences aprindas. Cara administrācija to veikli izmantoja, kūdot zemniekus pret poļu muižniekiem. Tādā ceļā, piemēram, tika izraisīts dumpis un nodedzināta Buiņicku dzimtai piederošā Dagdas muiža.

Poļu sacelšanās apspiešanu pavadīja represijas, un sekas bija lietuviešu tekstu drukas aizliegums latīņu alfabētā. Tā vietā uzspieda kirilicas lietošanu. Aktivizējās arī Latgales pārkrievošana, jo nežēlastībā kritušo poļu īpašumi nonāca krievu muižnieku rokās.

 

Pievienot komentāru

Uzlec Makrona zvaigzne (4)Franču balsojums aizslauka tradicionālās partijas
Baltijas valstu gaisa telpā notiek NATO mācības (1)Baltijas valstu gaisa telpā otrdien un trešdien notiek NATO gaisa spēku mācības "Ramstein Alloy 4", informēja Lietuvas Aizsardzības ministrija.
Draugiem Facebook Twitter Google+