Mobilā versija
-0.3°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
16. janvāris, 2014
Drukāt

1864. gada 16. janvārī

16janv_karsh_2

Pirms 150. gadiem, 1864. gada 16. janvārī, Prūsija un Austrija uzstādīja Dānijai 48 stundu ultimātu, pieprasot atteikties no iepriekšējā gada 18. novembrī pieņemtās konstitūcijas normas, kas faktiski noteica, ka Šlēzvigas hercogiste ir Dānijas sastāvdaļa.

Šlēzviga un Holšteina kā Dānijas un Prūsijas robežapgabals bija viens no 19. gadsimta Eiropas ”karstajiem” punktiem. Tā dēļ viens vācu – dāņu karš 1848. gadā jau bija izraisījies. Tagad bija kārta nākamajam, jo Dānijas karalis Kristians IX ultimātu noraidīja, maldīgi cerot uz Anglijas palīdzību. Karš sākās ar austriešu un prūšu apvienoto spēku uzbrukumu Dānijai 1. februārī; karš bija tiem laikiem īss, taču asiņains un noslēdzās 30. oktobrī ar Dānijas sakāvi. Ar to Šlēzvigas – Holšteinas epopeja nenoslēdzās, jo 1867. gadā tās dēļ atkal karoja – šoreiz Prūsija ar Austriju. Zemi ieguva Prūsija. Tikai 1920. gadā referendums lēma, ka Šlēzvigas ziemeļdaļa ar dāņu vairākumu atdodama Dānijai, bet Šlēzvigas dienvidi un Holšteina paliek Vācijai, kā tas ir arī mūsdienās.

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģis (1)Īsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+