×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
16. marts, 2015
Drukāt

1865. gada 16. martā (1)

16mar_Aspazija_2

Pirms 150 gadiem, 1865. gada 16. martā, Jelgavas apriņķa Zaļenieku saimnieka ģimenē piedzima Elza Rozenberga, nākamā Raiņa mūza Aspazija un ievērojamākā no latviešu dzejniecēm; ietekmīga 20. gadsimta sākuma sabiedriskās domas veidošanā.

Dumpīgā meitene sāka rakstīt dzeju jau 14 gadu vecumā, bet plašāku atzinību ieguva 1894. gadā, pateicoties sieviešu tiesību aizstāvībai veltītajai lugai “Zaudētās tiesības”. Divus gadus vēlāk, kad bija jau uzrakstīta arī luga “Vaidelote”, kāds kritiķis ar segvārdu “-dr-dr” mēnešrakstā “Austrums” atzīmēja, ka jaunajai dzejniecei piemītot īpatna pieeja – parasti jaunie rakstnieki vispirms koncentrējoties savās idejās uz kaut ko konkrētu, bet pēc tam, ar pieredzi, sākot raudzīties uz lietām plašāk. Aspazijai turpretim viss notiekot otrādi – sākumā “labs daudzums ideju”, bet tad palikšana tikai pie vienas. Aspazijai tās lielā mērā bija sieviešu tiesības sabiedrībā, par kurām viņa aktīvi cīnījās.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Diezgan nesaprotami – vispirms “ietekmīga.. domas veidošanā”. Un tad neatšifrēta daļēji pateikta Andrieva Niedras doma par “vienu” ideju. Beigās – “sieviešu tiesības”, par kurām “cīnījās” (viena ideja?). Hm, uz visa pārēja fona – LA pat neparasti maz, dīvaini un necienīgi. Bilde – skaista.

Draugiem Facebook Twitter Google+