Mobilā versija
Brīdinājums +14.9°C
Bērtulis, Boļeslavs
Trešdiena, 23. augusts, 2017
16. marts, 2015
Drukāt

1865. gada 16. martā (1)

16mar_Aspazija_2

Pirms 150 gadiem, 1865. gada 16. martā, Jelgavas apriņķa Zaļenieku saimnieka ģimenē piedzima Elza Rozenberga, nākamā Raiņa mūza Aspazija un ievērojamākā no latviešu dzejniecēm; ietekmīga 20. gadsimta sākuma sabiedriskās domas veidošanā.

Dumpīgā meitene sāka rakstīt dzeju jau 14 gadu vecumā, bet plašāku atzinību ieguva 1894. gadā, pateicoties sieviešu tiesību aizstāvībai veltītajai lugai “Zaudētās tiesības”. Divus gadus vēlāk, kad bija jau uzrakstīta arī luga “Vaidelote”, kāds kritiķis ar segvārdu “-dr-dr” mēnešrakstā “Austrums” atzīmēja, ka jaunajai dzejniecei piemītot īpatna pieeja – parasti jaunie rakstnieki vispirms koncentrējoties savās idejās uz kaut ko konkrētu, bet pēc tam, ar pieredzi, sākot raudzīties uz lietām plašāk. Aspazijai turpretim viss notiekot otrādi – sākumā “labs daudzums ideju”, bet tad palikšana tikai pie vienas. Aspazijai tās lielā mērā bija sieviešu tiesības sabiedrībā, par kurām viņa aktīvi cīnījās.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Diezgan nesaprotami – vispirms “ietekmīga.. domas veidošanā”. Un tad neatšifrēta daļēji pateikta Andrieva Niedras doma par “vienu” ideju. Beigās – “sieviešu tiesības”, par kurām “cīnījās” (viena ideja?). Hm, uz visa pārēja fona – LA pat neparasti maz, dīvaini un necienīgi. Bilde – skaista.

“Lidoja” pa Ventspili: “BMW” vadītājs traucas ar ātrumu 226 km/h (4)Valsts policija (VP) 22.augustā ap plkst. 23:50 Ventspilī, Talsu ielā, apturējusi “BMW 535” transportlīdzekļa vadītāju, kurš atļauto 50 km/h vietā pa pilsētu traucies ar ātrumu 226 km/h, portālu LA.lv informēja VP pārstāve Madara Šeršņova.
Valsts apmaksāto studiju vietu sadale tradīciju varā (1)Darba tirgus prognozes valsts apmaksāto studiju vietu sadali ietekmē tikai daļēji
Draugiem Facebook Twitter Google+