Mobilā versija
-1.9°C
Tenis, Dravis
Otrdiena, 17. janvāris, 2017
2. oktobris, 2015
Drukāt

1865. gada 2. oktobrī

2okt_kalendars_2

Pirms 150 gadiem, 1865. gada 2. oktobrī, stājās spēkā Krievijas impērijas varasiestāžu aizliegums latīņu burtu drukas darbiem mūsdienu Lietuvas un Latgales teritorijā, kas tolaik atradās Vitebskas guberņas sastāvā.

Iemesls bija poļu sacelšanās un vēlme rusificēt reģionu, kurā valdīja spēcīga poļu katolicisma ietekme. Cara ierēdņi iznīcināja arī jau iepriekš iespiestās grāmatas. Latīņu drukas aizliegums ievērojami aizkavēja kultūras attīstību Latgalē. Latgalieši bija vēl grūtākā stāvoklī nekā lietuvieši, jo tie organizēja grāmatu drukāšanu Prūsijā un slepenu nogādi pāri robežām, kamēr latgaliešiem šādu iespēju bija maz. Tāpēc vērsās plašumā grāmatu pārrakstīšana ar roku. Drosmīga bija etnogrāfa Gustava Manteifeļa rīcība, sagatavojot un izdodot kalendāru “Infļantu zemes laika grõmota aba kalenders”. Tas iznāca līdz 1871. gadam un bija vienīgais regulārais izdevums latgaliešu rakstu valodā, ko iespieda aizlieguma laikā. Manteifelim par to bija jāmaksā sods. Aizliegumu atcēla tikai 1904. gadā.

Pievienot komentāru

Bēgļu aizmukšana nostādījusi Latviju ne īpaši glaimojošā situācijā (18)Bēgļu aizbraukšana no Latvijas ir nostādījusi mūsu valsti ne īpaši glaimojošā situācijā, turklāt tā ir arī indikācija, ka solidaritāte patvēruma meklētāju uzņemšanā
Draugiem Facebook Twitter Google+