Mobilā versija
+19.6°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 23. jūlijs, 2017
27. marts, 2015
Drukāt

1865. gada 27. martā

27marts_Roze_2

Pirms 150 gadiem, 1865. gada 27. martā, lauksaimnieka ģimenē Jaundubultos piedzima latviešu stenogrāfijas sistēmas izveidotājs Jānis Roze (nejaukt ar grāmatnieku Jāni Rozi).

Mūsdienās, kad pastāv dažādas skaņu ierakstu iespējas, stenogrāfiju izmanto reti, taču agrāk tikai tā varēja saglabāt nākotnei sēdēs un pasākumos teikto. Stenogrāfiju plaši izmantoja arī žurnālisti. Roze kopš jaunības dienām bija liels esperanto un ido valodas entuziasts un interesējās par ātrrakstīšanas sistēmām. Savu ātrā pieraksta sistēmu viņš izklāstīja grāmatā “Latviešu stenogrāfija”, kas iznāca 1908. gadā. 1920. gadā viņš noorganizēja un vadīja Saeimas stenogrāfisko biroju. Vēlāk pasniedza stenogrāfiju LU. 1925. gada 20. oktobrī, strādājot pēc Rozes sistēmas, Rīgā tika uzstādīts pasaules rekords stenografēšanā – 727 stenogrāfijas zilbes minūtē. Rakstīts tika Aspazijas dzejolis “Jel dodat milzeņa domu man…”.

Pievienot komentāru

Saistībā ar topošo politisko spēku min vairāku zinātnieku un bijušo ministru vārdus (8)Iecerēts, ka nākamajā nedēļā sabiedrībai varētu tikt piedāvāts kādas kustības manifests, savukārt vēlāk, vasaras beigās, varētu tikt dibināta partija.
Raidījums: Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci (13)Partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci, šovakar vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".
Draugiem Facebook Twitter Google+