Mobilā versija
Brīdinājums -0.4°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
27. marts, 2015
Drukāt

1865. gada 27. martā

27marts_Roze_2

Pirms 150 gadiem, 1865. gada 27. martā, lauksaimnieka ģimenē Jaundubultos piedzima latviešu stenogrāfijas sistēmas izveidotājs Jānis Roze (nejaukt ar grāmatnieku Jāni Rozi).

Mūsdienās, kad pastāv dažādas skaņu ierakstu iespējas, stenogrāfiju izmanto reti, taču agrāk tikai tā varēja saglabāt nākotnei sēdēs un pasākumos teikto. Stenogrāfiju plaši izmantoja arī žurnālisti. Roze kopš jaunības dienām bija liels esperanto un ido valodas entuziasts un interesējās par ātrrakstīšanas sistēmām. Savu ātrā pieraksta sistēmu viņš izklāstīja grāmatā “Latviešu stenogrāfija”, kas iznāca 1908. gadā. 1920. gadā viņš noorganizēja un vadīja Saeimas stenogrāfisko biroju. Vēlāk pasniedza stenogrāfiju LU. 1925. gada 20. oktobrī, strādājot pēc Rozes sistēmas, Rīgā tika uzstādīts pasaules rekords stenografēšanā – 727 stenogrāfijas zilbes minūtē. Rakstīts tika Aspazijas dzejolis “Jel dodat milzeņa domu man…”.

Pievienot komentāru

Krievijas militārās mācības "Zapad" rada satraukumu Latvijā (19)Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) seko līdzi šoruden paredzētajām Krievijas bruņoto spēku mācībām “Zapad-2017”, taču šobrīd netiek atklāts, kā šo mācību laikā reaģēs NBS.
Polijā traģiskā avārijā iekļuvusi kravas automašīna no Latvijas (2)Kravas automašīna no Latvijas Polijā iekļuvusi avārijā, kurā gājuši bojā trīs cilvēki, vēsta Polijas mediji. Avārija notikusi pie Dibku ciemata.
Draugiem Facebook Twitter Google+