Mobilā versija
+4.4°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
27. marts, 2015
Drukāt

1865. gada 27. martā

27marts_Roze_2

Pirms 150 gadiem, 1865. gada 27. martā, lauksaimnieka ģimenē Jaundubultos piedzima latviešu stenogrāfijas sistēmas izveidotājs Jānis Roze (nejaukt ar grāmatnieku Jāni Rozi).

Mūsdienās, kad pastāv dažādas skaņu ierakstu iespējas, stenogrāfiju izmanto reti, taču agrāk tikai tā varēja saglabāt nākotnei sēdēs un pasākumos teikto. Stenogrāfiju plaši izmantoja arī žurnālisti. Roze kopš jaunības dienām bija liels esperanto un ido valodas entuziasts un interesējās par ātrrakstīšanas sistēmām. Savu ātrā pieraksta sistēmu viņš izklāstīja grāmatā “Latviešu stenogrāfija”, kas iznāca 1908. gadā. 1920. gadā viņš noorganizēja un vadīja Saeimas stenogrāfisko biroju. Vēlāk pasniedza stenogrāfiju LU. 1925. gada 20. oktobrī, strādājot pēc Rozes sistēmas, Rīgā tika uzstādīts pasaules rekords stenografēšanā – 727 stenogrāfijas zilbes minūtē. Rakstīts tika Aspazijas dzejolis “Jel dodat milzeņa domu man…”.

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (46)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Līdz bākai Kolkā aizbrist nevarēja, bet tuvu gan: Unikālā jūras atkāpšanāsAizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas, pateicoties austrumu vējam. Visā Latvijas
Draugiem Facebook Twitter Google+