Mobilā versija
+1.7°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
22. februāris, 2016
Drukāt

1866. gada 22. februāris

22feb_Jurjans_2

Pirms 150 gadiem, 1866. gada 22. februārī, Ērgļu pagasta zemnieka ģimenē piedzima  diriģents, pedagogs, mūziķis un komponists, slaveno mežradznieku Andreja un Jura Jurjāna brālis Pāvuls Jurjāns.

Viņu uzskata arī par operas žanra ieviesēju latviešu kultūras dzīvē, jo Pāvuls Jurjāns 1912. gadā nodibināja privāto “Latviešu operu”, kurā uzaicināja tā brīža pazīstamākos dziedātājus un orķestra mūziķus. Pirmā pasaules kara laikā, 1915. gadā, “Latviešu opera” darbību beidza, bet 1919. gadā dibinātā Latvijas Nacionālā opera jau ir pavisam cita, valsts balstīta iestāde. Jaunākais no brāļiem Jurjāniem savā muzikālajā darbībā demonstrēja lielu daudzpusību, tostarp 1910. gadā bija 5. vispārējo latviešu dziesmu svētku virsdiriģents un atstāja pēc sevis ap 100 tautasdziesmu apdaru koriem, kā arī oriģināldarbus. Negatīvi vērtējamas ir Pāvula Jurjāna intrigas pret Emīlu Dārziņu un nepamatotās apsūdzības plaģiātismā, kas galu galā sagrāva Dārziņa dzīvi. Šī epizode tiek saukta par “melnāko lappusi latviešu mūzikas vēsturē”.

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (62)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Jūra atkāpjas: LA reportāža no Kolkas un Karostas (4)Papildināta. Aizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas. Sestdien Kolkasragā veidojās interesanti
Draugiem Facebook Twitter Google+