Mobilā versija
+3.3°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
28. jūnijs, 2016
Drukāt

1866. gada 28. jūnijs

28jun_Dekens_2

Pirms 150 gadiem, 1866. gada 28. jūnijā, Jaungulbenes pagasta “Šļauku” rentnieka ģimenē dzimis pedagogs, sabiedrisks darbinieks, visu pirmskara Saeimu deputāts no sociāldemokrātiem Kārlis Dēķens.

Lielākie nopelni Dēķenam tomēr pienākas par latviešu pedagoģijas un skolu sistēmas attīstīšanu. Viņš sarakstījis pirmo latviešu pedagoģijas grāmatu “Rokas grāmata pedagoģijā”, izdotu 1909. gadā. Vēlāk, jau Latvijas valstī iznāca arī atsevišķi darbi, veltīti pirmo klašu bērnu audzināšanai, skolu iekārtošanai un vadīšanai. Dēķens allaž uzsvēra, ka “skolas uzdevums ir kalpot kultūrai”, radīt kulturālu cilvēku, bet skolotājs ir “skolas dvēsele” – no viņa atkarīgs sekmīgs skolas darbs un zināmā mērā arī visas sabiedrības liktenis nākotnē. Jāpiemin, ka Dēķens pievērsās arī nedzirdīgo bērnu skološanai, bet pēc Pirmā pasaules kara atjaunojis Strazdumuižas neredzīgo skolu. Laikā no 1920. līdz 1934. gadam viņš bija Rīgas pilsētas domes priekšsēdētājs.

Pievienot komentāru

Psihiatrijas krēslas zona: valsts svētlaimīgā neziņā par slimu noziedznieku likteniKāda veida noziedzīgus nodarījumus un cik bieži izdara psihiski slimas personas, nezina pat atbildīgās amatpersonas.
Saimniece "Liekrūzēs" pēc postošā ugunsgrēka: Esam lūzuma punktā (25)Kopš postošā ugunsgrēka Latvijā pazīstamajā saimniecībā “Lielkrūzes” pagājušas dažas dienas, taču saimniece Valentīna Dolmane atzīst – joprojām esam kā paralizēti. Saimniecība jau
Draugiem Facebook Twitter Google+