Mobilā versija
-2.8°C
Lidija, Lida
Pirmdiena, 16. janvāris, 2017
28. jūnijs, 2016
Drukāt

1866. gada 28. jūnijs

28jun_Dekens_2

Pirms 150 gadiem, 1866. gada 28. jūnijā, Jaungulbenes pagasta “Šļauku” rentnieka ģimenē dzimis pedagogs, sabiedrisks darbinieks, visu pirmskara Saeimu deputāts no sociāldemokrātiem Kārlis Dēķens.

Lielākie nopelni Dēķenam tomēr pienākas par latviešu pedagoģijas un skolu sistēmas attīstīšanu. Viņš sarakstījis pirmo latviešu pedagoģijas grāmatu “Rokas grāmata pedagoģijā”, izdotu 1909. gadā. Vēlāk, jau Latvijas valstī iznāca arī atsevišķi darbi, veltīti pirmo klašu bērnu audzināšanai, skolu iekārtošanai un vadīšanai. Dēķens allaž uzsvēra, ka “skolas uzdevums ir kalpot kultūrai”, radīt kulturālu cilvēku, bet skolotājs ir “skolas dvēsele” – no viņa atkarīgs sekmīgs skolas darbs un zināmā mērā arī visas sabiedrības liktenis nākotnē. Jāpiemin, ka Dēķens pievērsās arī nedzirdīgo bērnu skološanai, bet pēc Pirmā pasaules kara atjaunojis Strazdumuižas neredzīgo skolu. Laikā no 1920. līdz 1934. gadam viņš bija Rīgas pilsētas domes priekšsēdētājs.

Pievienot komentāru

Vecāku nevērība dārgi maksā: mamma pati aplej zīdaini ar karstu tēju (3)Pagājušā diennaktī slimnīcās nogādāti četri bērni ar ķermeņa apdegumiem, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Saimniecībā notika pat EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Draugiem Facebook Twitter Google+