×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.1°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
5. septembris, 2017
Drukāt

1867. gada 5. septembrī. Dzimis spilgtākais Rīgas jūgendstila autors (1)

Eizensteins

Pirms 150 gadiem Belaja Cerkovas (Bila Cerkva) pilsētā Kijevas guberņā tirgotāja ģimenē piedzima viens no Rīgas jūgendstila korifejiem, arhitekts un inženieris Mihails Eizenšteins. Viņa dzimtas uzvārdu gan sākumā rakstīja “Aizenšteins”. Pēc studijām Sanktpēterburgā 90. gadu vidū slavenā kinorežisora Sergeja Eizenšteina tēvu nozīmēja darbā par civilās celtniecības un ceļu inženieri Rīgā, kur viņš kļuva par pilsētas celtniecības departamenta priekšnieku. Projektēšana bija Eizenšteina hobijs, ne maizes darbs. 20. gadsimta sākumā Alberta, Elizabetes un Strēlnieku ielā tapa jau tolaik par ekstravagantām un pārspīlētām dekoru ziņā uzskatītās Eizenšteina projektētās ēkas. Mūsdienās tās ir centrālie objekti tūristiem paredzētajā Rīgas jūgendstila maršrutā. Ziņas par arhitekta personību un tāpat biogrāfiju ir trūcīgas un pretrunīgas, lielākoties balstītas dēla – kinorežisora atmiņās. Stāsta, ka mode izdaiļot fasādes milzīgiem masku attēlojumiem – maskaroniem – Eizenšteinam nākusi no apmātības ar operu; vairākas maskas varbūt pat attēlojot tā laika operas dīvu vaibstus. Arhitekts arī pastāvīgi noliedzis savu ebrejisko cilmi un uzstājis, ka ir vācbaltietis. 1917. gada sākumā viņš panāca, ka tam piešķir muižnieka titulu. Savukārt uzvārds Aizenšteins uz Eizenšteinu tika nomainīts ap 1902. gadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! Atbildēt

  > lv–vīzes administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =========

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C_E_N_Z_Ū_R_A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

Draugiem Facebook Twitter Google+