Mobilā versija
+6.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 26. aprīlis, 2017
22. februāris, 2013
Drukāt

1873. gada 22. februārī

22feb_endzelins_22

Pirms 140 gadiem, 1873. gada 22. februārī, Kauguru pagasta Mičkēnos piedzima latviešu literārās valodas un rakstības izkopējs, pasaulslavenais baltu valodu pētnieks Jānis Endzelīns (1873 – 1961).

 

Padomju laikā uzsvēra, ka Endzelīns bijis pirmais Ļeņina prēmijas laureāts Latvijas PSR, bet 1933. gadā, sveicot Endzelīnu 60 gadu jubilejā, “Jaunākās Ziņas” rakstīja: “Pēc viņa gramatikas jaunatne mācās iestāšanās pārbaudījumiem universitātē, pēc viņa izdotajām “Dažādām valodas kļūdām” mūsu inteliģence cenšas atsvabināt latvju valodu no svešu valodu lielās ietekmes, pēc viņa nodibinātas un apstiprinātas pareizrakstības visi cenšas rakstīt.” Jāatzīmē, ka savas valodnieka karjeras svarīgākos darbus viņš vispirms sarakstīja vāciski. Tie bija “Lettisches Lesebuch” un “Lettische Grammatik” – abi iznāca 1922. gadā Vācijā. 30. gados uzsvēra, ka valodnieks “atdevis” latviešiem kuršus, atzīdams tos par baltiem, kaut agrāk kurši pieskaitīti somugriem.

 

 

Pievienot komentāru

Uzlec Makrona zvaigzne (4)Franču balsojums aizslauka tradicionālās partijas
Baltijas valstu gaisa telpā notiek NATO mācības (1)Baltijas valstu gaisa telpā otrdien un trešdien notiek NATO gaisa spēku mācības "Ramstein Alloy 4", informēja Lietuvas Aizsardzības ministrija.
Draugiem Facebook Twitter Google+