Mobilā versija
Brīdinājums +1.6°C
Haralds, Almants
Trešdiena, 22. februāris, 2017
9. jūlijs, 2015
Drukāt

1875. gada 9. jūlijā

9jul_sacelsanas_2

Pirms 140 gadiem, 1875. gada 9. jūlijā, sākās Hercegovinas sacelšanās: Bosnijā–Hercegovinā dzīvojošo serbu vēršanās pret Osmaņu impēriju, kuras sastāvā tie atradās.

Sākotnēji tas šķita vietēja rakstura dumpis, taču tam izrādījās ļoti tālejošas sekas visā Balkānu reģionā. Sacelšanos gatavoja aptuveni gadu, tomēr sāka ar neplānotu turku vienības un bruņotu serbu zemnieku sadursmi kalnos. Nemieri pārsviedās arī uz Bosniju, savukārt nemierniekiem militāru palīdzību sniedza Melnkalne un Serbija, bet līdzi juta visa kristīgā Eiropa. Turpmākajos gados Turcija sāka karot kā ar Melnkalni, tā Serbiju, un sacelšanās sākās arī turku kontrolētajā Bulgārijā. Konflikta tālākā attīstība izraisīja Krievijas–Turcijas karu (1877 – 1878). Tas noslēdzās ar Eiropas lielvaru iejaukšanos un Berlīnes kongresu, kura rezultāts bija oficiāla Melnkalnes un Serbijas neatkarības atzīšana, kamēr Bosnija un Hercegovina nonāca Austroungārijas okupācijā, kaut juridiski vēl skaitījās turku valdījums.

Pievienot komentāru

Brisele varētu iesniegt Londonai līdz 60 miljardiem eiro lielu izstāšanās rēķinu (1)Lielbritānijai būs jāsamaksā liels rēķins, lai izstātos no Eiropas Savienības (ES), un sarunas par jaunajām attiecībām ar bloku var ilgt gadiem, otrdien
Draugiem Facebook Twitter Google+