Latvijā
Vēsture

1879. gada 13. janvārī. Ausekļa slimība, no kuras neatlaba0

Pirms 140 gadiem draugi Pēterburgas Obuhova slimnīcā nogādāja latviešu dzejnieku un publicistu Krogzemju Miku jeb Ausekli.

Viņš jau decembrī bija sasirdzis ar “vēdera kaiti”, no kuras gada sākumā šķita tiktāl atlabis, lai apmeklētu turpat Pēterburgā strādājošo draugu Baumaņu Kārli. Kā vēlāk rakstīja cits viņa laikabiedrs, Auseklis Pēterburgā dzīvojis ļoti trūcīgi, pastāvīgi atradies pusbadā.

Nākamās Latvijas himnas komponists, kurš bija materiāli labāk situēts, viņu krietni pacienājis. Maltīti Auseklis noskalojis ar labu daudzumu auksta alus. Mājupceļā viņš vēl piedevām apaukstējies.

Dzejnieks saslima atkārtoti, bet nu jau daudz smagākā formā. Slimnīcā viņam vispirms nepareizi diagnosticēja 19. gadsimta beigās Pēterburgā plaši izplatīto vēdertīfu, tad melnās bakas (patiesībā tas bija izsitumu tīfs).

Ausekļa spēki kusa ļoti ātri. Pēc nedēļas viņš vairs nepazina tuvākos draugus, pastāvīgi murgoja vai atradās nemaņā. 24. janvārī viņu apciemoja brālis Mārtiņš. Kad Auseklim prasīts, vai to atpazīst, “Gaismas pils” autors, “drudžainām acīm brāli uzlūkodams, ar karstumiem cīnīdamies, pasmīnējis un draiski atbildējis: “Pazīstu kā raibu suni!”

Saistītie raksti

Literatūrzinātnieks Jānis Lapiņš apgalvojis, ka tie bijuši dzejnieka pēdējie vārdi. Nākamās dienas vakarā viņa sirds 29 gadu vecumā apstājās.

Latviešu sabiedrībā ļoti cienītā autora nāve visus satrieca. Tika saziedoti līdzekļi mirušā nogādāšanai uz Rīgu, bet vēl bija jāpierunā vietējās varas iestādes atļaut pārvešanu, ko sākumā Sibīrijas mēra saslimšanas gadījuma dēļ liedza. Liels ļaužu pulks atvadījās no Ausekļa gan Varšavas stacijā Pēterburgā, gan sagaidot Rīgā. Dzejnieku apglabāja Alojas kapos.

LA.lv
LR
Linda Rumka
Latvijā
FOTO, VIDEO. Topošais Siguldas novads – ar četriem peldbaseiniem. Ko Pūce pārrunāja ar Krimuldas novada iedzīvotājiem? 1
11 stundas
VK
Valdis Krastiņš
Latvijā
Valdis Krastiņš: Nu burvis mūs pametis…
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Dižais sēlis Jānis Stradiņš. Aiziet, lai paliktu
44 minūtes
LE
LETA
Dabā
Laikapstākļus nosaka ciklons: sestdien gaidāms ilgstošs lietus
38 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Politologs komentē, ka vēlētājus Rīgā mobilizēs “dusmas”
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Londonas tilta uzbrucējs apbedīts Pakistānas pārvaldītajā Kašmiras daļā
35 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ne tikai trekni ēdieni un alkohols. Kā svētku laikā nopietni bojājam aknu veselību?
1 stunda