Mobilā versija
+2.0°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
1. decembris, 2014
Drukāt

1884. gada 1. decembrī

1dec_apdros_2

Pirms 130 gadiem, 1884. gada 1. decembrī, Vācijā stājās spēkā pasaulē pirmais likums, kas paredzēja strādnieku apdrošināšanu slimības gadījumos.

Tā pamatā bija 1869. gadā Bavārijā pieņemts līdzīgs likumdošanas akts, arī pasaulē pirmais, kas regulēja pašvaldību sniegto sociālo palīdzību nodarbināto zemākajiem slāņiem saslimšanas gadījumā. Vācijas likumprojektu 1883. gadā iniciēja tālredzīgais kanclers Oto fon Bismarks. Padomju laikā viņu bija pieņemts uzskatīt vienīgi par reakcionāru. Bismarks rīkojās, lai mazinātu sociālo spriedzi strādniecības vidū, kā arī sociāldemokrātu popularitātes pieaugumu. Likums attiecās uz darba ņēmējiem ar maziem gada ienākumiem un noteica, ka 1/3 apdrošināšanas iemaksu sedz darba devējs, bet 2/3 darba ņēmējs. Slimniekam pienācās slimības pabalsts no trešās dienas 13 nedēļu garumā, apmaksāta medicīniskā palīdzība, zāles, ārstēšanās slimnīcā. Nākamā valsts, kas sekoja Vācijas piemēram, 1888. gadā bija Austrija, bet Lielbritānija un Šveice tamlīdzīgus likumus pieņēma 1911. gadā.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+