Mobilā versija
+4.0°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 23. oktobris, 2016
12. februāris, 2014
Drukāt

1884. gada 12. februārī

12feb_Zalitis_2

Pirms 130 gadiem, 1884. gada 12. februārī, zemnieka ģimenē Nītaures tuvumā dzimis komponists un mūzikas kritiķis Jānis Zālītis.

“Latviešu pirmais autoritatīvais mūzikas kritiķis, kura spriedumus sabiedrība gaida, uzklausa un akceptē kā savējos.” Tā par viņu 1934. gadā rakstīja kolēģis Jēkabs Poruks. Ar novatorisku pieeju skaņdarbu sacerēšanai pazīstamais Emīla Dārziņa skolnieks Zālītis divas reizes pildīja Nacionālās operas direktora pienākumus, turklāt bija pirmais, kam 1919. gadā uzticēja šīs prestižās iestādes vadīšanu. Komponējis ap deviņdesmit solodziesmu un kordziesmu, arī tautas dziesmu apdares un klavierdarbus. Dažādos laikos kori ir dziedājuši viņa “Biķeris miroņu salā”, “Kad nakts”, “Ceļš uz dzimteni”, apdares “Ai, agri agri”, “Viena vien man māsiņa”. No solodziesmām minama “Kā gul­bji balti padebeši iet”. Lielākā daļa Jāņa Zālīša darbu tapa pirms Pirmā pasaules kara, jo Latvijas brīvvalsts laikā viņš lielākoties darbojās kritikas jomā.

Pievienot komentāru

Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai pasargātu citus no tik skarba likteņa (69)Dēls sadedzināts. Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai varbūt citus pasargātu no tik skarba likteņa
Dabas saimniecību "Lielkrūzes" piemeklējusi postoša ugunsnelaime (5)Vakar plašs ugunsgrēks bija izcēlies Jaunpiebalgas pagasta ekosaimniecībā "Lielkrūzes", kur aizdegās vairākas saimniecības ēkas un viesu mājas jumts.
Draugiem Facebook Twitter Google+