Latvijā
Vēsture

1888. gada 23. jūnijā. Dzimis leģendārais pulkvedis Briedis1


Frīdrihs Briedis (1888 – 1918)
Frīdrihs Briedis (1888 – 1918)
Frīdrihs Briedis (1888 – 1918)

Pirms 130 gadiem Lovšas pagastā, tagadējās Baltkrievijas teritorijā, no Cēsu apkaimes izceļojuša latviešu zemnieka ģimenē piedzima viens no leģendārākajiem strēlnieku komandieriem, pulkvedis Frīdrihs Briedis (īstajā vārdā Fricis) – Ziemassvētku kauju varonis, strēlnieku vidū drosmes dēļ ļoti cienīts.

Pirmskara Latvijā Brieža personība tika pārlieku mitoloģizēta, tomēr viņš neapšaubāmi bija starp talantīgākajiem tā laika latviešu virsniekiem. Jaunā virsnieka karjera pēc Vladimiras kara skolas beigšanas attīstījās pārsteidzoši strauji – sešos gados no podporučika līdz pulkvedim.

Protams, kāpumu viņam nodrošināja Pirmais pasaules karš, kura pirmajos gados Briedis saņēma teju visus iespējamos apbalvojumus, ko pasniedza par drosmi. Leģendāri bija viņa izlūkbraucieni ratos uz pretinieka aizmuguri, pārģērbjoties par zemnieku.

Saistītie raksti

1915. gada augustā Briedis lūdza viņu pārcelt uz latviešu strēlnieku vienībām un tika iedalīts 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljonā, pēc tam pulkā. Piedalījās kaujās pie Ķekavas un Tīreļpurvā; divas reizes tika ievainots.

1917. gada lielinieku apvērsumu pulkvedis sagaidīja hospitālī un drīz tika ierauts Krievijas Pilsoņu karā. Par pretdarbības organizēšanu lieliniekiem viņu arestēja un 1918. gada 28. augustā Butirku cietumā Maskavā nošāva.

Jau pēc nāves pulkvedim Briedim piešķīra Lāčplēša kara ordeni.

LA.lv