Mobilā versija
+4.1°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
19. septembris, 2013
Drukāt

1893. gada 19. septembrī

19sept_janzelande_22

Pirms 120 gadiem, 1893. gada 19. septembrī, Jaunzēlandes gubernators apstiprināja likumu, kas šajā britu impērijas daļā tiesības piedalīties parlamenta vēlēšanās deva arī sievietēm.

 

Tādējādi Jaunzēlande kļuva par pirmo zemi pasaulē, kurā tā sauktās sufrāžistes jeb sieviešu tiesību aizstāves svinēja uzvaru un dāmām tika dota iespēja vēlēt. Tiesa, pašas tikt ievēlētas viņas vēl nedrīkstēja. Iepretim konservatīvajai Eiropai un Amerikai, kurās dāmas vēlēšanu tiesības izcīnīja lielākoties tikai pēc Pirmā pasaules kara, Okeānija šajā ziņā izrādījās daudz pretimnākošāka – jau tajā pašā gadā tiesības vēlēt izcīnīja Kuka salu iedzīvotājas, bet nākamajā gadā arī austrālietes. Tādu situāciju noteica gan iekšpolitiskie apsvērumi, gan atsevišķu personu un misionāru enerģiskums, gan arī tradīcijas. Dažos Jaunzēlandes nostūros sievietes vēlēja pašvaldības jau 19. gadsimta vidū.

 

Pievienot komentāru

Pēc sakāves referendumā no amata atkāpjas Itālijas premjers RenciItālijas premjerministrs Mateo Renci paziņojis par atkāpšanos no amata, kas seko pēc tam, kad svētdien notikušajā referendumā tika noraidītas viņa vadītās valdības
Draugiem Facebook Twitter Google+