Mobilā versija
+4.1°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
7. aprīlis, 2014
Drukāt

1894. gada 7. aprīlī

7apr_Zemdega_2

Pirms 120 gadiem, 1894. gada 7. aprīlī, Cīravas pagastā dzimis tēlnieks, viens no ievērojamākajiem sava amata meistariem Latvijā – Kārlis Zemdega, dzimtas uzvārdā Baumanis.

”Domātājs akmenī” – par viņu runāja laikabiedri. Zemdega ir daudzu pirmskara Latvijā tapušu pieminekļu autors. Tie bieži saistās ar neatkarības kara tematiku, kā, piemēram, “Koklētāja” Raunā, “Tālavas taurētājs” Rūjienā, Dobeles Atbrīvošanas piemineklis un tāpat iecerētais, bet tikai mūsdienās V. Titāna īstenotais “Koklētājs” Talsos. Padomju laikā šie pieminekļi tika vai nu noliegti kā ideoloģijai nepiederīgi, vai pat iznīcināti. Parasti par izcilāko Zemdegas darbu minēja 1935. gadā tapušo Raiņa kapa pieminekli Raiņa kapos Rīgā. Jau padomju laikos Mākslas akadēmijas profesors iecerēja arī Raiņa pieminekli Esplanādē, taču to pēc Zemdegas nāves akmenī cirta tēlnieki L. Blumbergs un A. Gulbis. Laikabiedri Zemdegu piemin kā intelektuālu un vispusīgu cilvēku, kurš arī studējis filozofiju un bijis centīgs dārzkopis.

Pievienot komentāru

Nosauc Latvijas turīgākās biedrības - Latvijas Futbola federācija līderosBiedrības ar vislielākajiem ieņēmumiem 2015. gadā bija Latvijas Futbola federācija (LFF), Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK), liecina SIA "Firmas.lv" un nacionālās informācijas aģentūras LETA izdevumā "Latvijas biznesa gada pārskats 2016" publiskotais Latvijas finansiāli turīgāko biedrību "Top 100".
Dabas saimniecību "Lielkrūzes" piemeklējusi postoša ugunsnelaime (6)Vakar plašs ugunsgrēks bija izcēlies Jaunpiebalgas pagasta ekosaimniecībā "Lielkrūzes", kur aizdegās vairākas saimniecības ēkas un viesu mājas jumts.
Draugiem Facebook Twitter Google+