Mobilā versija
+4.0°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 23. oktobris, 2016
10. aprīlis, 2015
Drukāt

1895. gada 10. aprīlī

10apr_Lombards_2

Pirms 120 gadiem, 1895. gada 10. aprīlī, namā ar tā laika adresi Kaļķu iela 9 nodibināja Rīgas pilsētas lombardu – pirmo šāda veida iestādi Latvijā, kaut arī tā sākumi meklējami vēl 1806. gadā, kad fonds, kurā varēja dabūt kredītu pret ķīlu, pastāvēja Lielās ģildes paspārnē.

Rīgas lombardu dibināja, balstoties minētajā fondā un kredītdošanas tiesībās, kādas Krievijas pilsētām bija apstiprinājis impērijas finanšu ministrs Vite. Šie statūti pilsētām paredzēja, ka lombarda pamatkapitāls ir 140 tūkstoši rubļu. Vajadzīgo summu ziedoja trīs Rīgas vācbaltu uzņēmēji, turklāt viņi noteica, ka lombardam aizdevumi pret ķīlu pirmām kārtām jāizsniedz mazturīgajiem iedzīvotājiem. Neviens aizdevums nedrīkstēja būt mazāks par diviem rubļiem, bet dārgmetālu gadījumā nevarēja pārsniegt 90% no svara vērtības, bet par pārējiem priekšmetiem trīs ceturtdaļas no taksācijas vērtības. Vites noteiktās normas Rīgas lombardā bija spēkā līdz pat 1920. gadam.

Pievienot komentāru

Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai pasargātu citus no tik skarba likteņa (69)Dēls sadedzināts. Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai varbūt citus pasargātu no tik skarba likteņa
Dabas saimniecību "Lielkrūzes" piemeklējusi postoša ugunsnelaime (6)Vakar plašs ugunsgrēks bija izcēlies Jaunpiebalgas pagasta ekosaimniecībā "Lielkrūzes", kur aizdegās vairākas saimniecības ēkas un viesu mājas jumts.
Draugiem Facebook Twitter Google+