Mobilā versija
+0.3°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
5. janvāris, 2016
Drukāt

1896. gada 5. janvārī

5janv_Rentgens_2

Pirms 120 gadiem, 1896. gada 5. janvārī, Austrijas laikrakstā “Wiener Presse” pirmo reizi plašākai sabiedrībai tika pavēstīts par vācu zinātnieka Vilhelma Rentgena atklātu jaunu starojuma veidu – “X stariem”, kas nu pazīstami kā Rentgena stari.

Jau iepriekšējā gada beigās Rentgens, eksperimentējot Vircburgas universitātē, bija atklājis dīvainu starojumu, kas spēj izlauzties cauri melnai papīra lapai. 1901. gadā fiziķis par savu veikumu saņēma Nobela balvu. Krievijas impērijā pirmie eksperimenti ar “X stariem” jau 1896. gadā notika Rīgas Politehniskajā institūtā. Sākumā nevienam nebija jausmas par starojuma kaitīgo un nāvējošo iedarbību lielās devās. 19. gadsimta beigās pētnieki eksperimentu laikā atkārtoti apstaroja savas plaukstas un rokas – rezultāts bija vēzis un amputācijas. Interesanti, ka jau 1897. gadā parādījās ideja, ka Rentgena starus varētu izmantot muitā ceļotāju bagāžas caurskatīšanai. Vajadzēja vēl daudzus gadu desmitus, lai tā kļūtu par ierastu praksi.

Pievienot komentāru

Čehijas rūpnīcā nogranduši vairāki sprādzieniSprādzienos mašīnbūves rūpnīcā Čehijā ceturtdien ievainoti 19 cilvēki, no kuriem trīs ir kritiskā stāvoklī, paziņojušas amatpersonas.
Draugiem Facebook Twitter Google+