×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
24. aprīlis, 2017
Drukāt

1897. gada 24. aprīlī. (1)

Akermanis

Dzimis aeronautikas zinātnieks J. Akermanis

Pirms 120 gadiem Rundāles pagasta amatnieka ģimenē piedzima Jānis Akermanis – Pirmajā pasaules karā lidotājs Francijas armijā, pēc tam devies uz ASV, kur Minesotas universitātē nodibinājis ASV pirmo aviācijas tehnikas katedru; bijis lidmašīnu konstruktors, darbojies koncernā “Boeing”, taču vienlaikus 30. gados atbalstīja aviācijas attīstību arī Latvijā. VEF sākot lidmašīnu būvi, viņš darbojās kā konsultants un starpkaru posmā trīs reizes apmeklēja Latviju, konsultējot aviatorus Herbertu Cukuru un Kārli Irbīti. 1939. gadā VEF tapa Akermaņa konstruētā vienīgā Latvijā būvētā divmotoru lidmašīna “VEF JDA-10M”. No 30. gadiem līdz savai nāvei Akermanis Rietumu pasaulē (tur pazīstams kā Džons D. Akermans) bija starp atpazīstamākajiem zinātniekiem latviešiem, turklāt viņš uzskatāms arī par pirmo latvieti, kas visu mūžu veltījis aviācijas teorijai. Kad 1957. gadā viņam apritēja 60, trimdas prese atzīmēja, ka “bez pārspīlējuma” pasaulē starp tautiešiem nav atrodams otrs tāds, kurš ārpus dzimtenes pēc Otrā pasaules kara sasniedzis tik augstu stāvokli. Tobrīd Akermanis bija ilggadējs Minesotas universitātes aeronautikas fakultātes dekāns un Rozmauntas aerodinamikas laboratorijas vadītājs. Viņa vadībā bija izstrādāti spārni Otrajā pasaules karā izmantotajam ASV kara aviācijas bumbvedējam “B-29 Superfortress”, bumbvedējam “B–47 Stratojet”, kuru 50. gados ASV izmantoja izlūklidojumos virs PSRS, kā arī gaisa degvielas tankerim “KC-97 Stratofreighter”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

Draugiem Facebook Twitter Google+