Mobilā versija
Brīdinājums -0.3°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
8. aprīlis, 2016
Drukāt

1906. gada 8. aprīlī – Latgalē vēl Krievijas pirmo Valsts domi

8apr_Trasuns_2

Pirms 110 gadiem, 1906. gada 8. aprīlī (26. martā pēc vecā stila), Latgalē notika Latvijas teritorijā pirmās parlamenta vēlēšanas, precīzāk – Krievijas I Valsts domes vēlēšanas Vitebskas guberņā, kurā ietilpa arī Daugavpils, Rēzeknes un Ludzas apriņķis.

Tās bija pirmās tautas pārstāvniecības orgāna vēlēšanas visā Krievijas vēsturē un notika vienlaikus 28 impērijas guberņās, bet ne Vidzemē un Kurzemē, kur svarīgo pasākumu noturēja 20. aprīlī. Kavēšanās skaidrojama ar 1905. gada revolūcijas notikumiem un ārkārtas stāvokli, kas atstāja īpašu iespaidu uz situāciju Vidzemē un Kurzemē. Tā laika vēlēšanu sistēma bija sarežģīta, un process aizsākās jau pāris mēnešus iepriekš. Vispirms vajadzēja izvirzīt pilnvarniekus; no to vidus – balsotājus, un tikai tie ievēlēja domniekus, kam jāpārstāv guberņa Sanktpēterburgas Taurijas pilī. No sešiem Vitebskas guberņā ievēlētajiem latvietis bija tikai viens – katoļu garīdznieks, Rēzeknes dekāns Francis Trasuns. Vēlāk no pārējās Latvijas ievēlēja arī 
J. Čaksti, F. Grosvaldu, J. Kreicbergu, A. Bremeru, K. Ozoliņu.

Pievienot komentāru

Krievijas militārās mācības "Zapad" rada satraukumu Latvijā (5)Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) seko līdzi šoruden paredzētajām Krievijas bruņoto spēku mācībām “Zapad-2017”, taču šobrīd netiek atklāts, kā šo mācību laikā reaģēs NBS.
Iedzīvotāji krīt uz ielām un lauž kaulus, pat vaiga kauluAizvadītajā diennaktī mediķu redzeslokā nonākuši vairāki iedzīvotāji, kuri guvuši dažādas traumas, krītot uz slidenām ielām.
Draugiem Facebook Twitter Google+