×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
15. maijs, 2018
Drukāt

1908. gada 15. maijā. Dibina Starptautisko hokeja federāciju (1)

15maijs_Hokejs_16

1913. gada Eiropas hokeja meistarsacīkstēm veltīta pamarka.

Pirms 110 gadiem Parīzē tika nodibināta Starptautiskā hokeja federācija, angliskajā saīsinājumā IIHL. Toreiz gan starptautiskā diplomātiskā valoda bija franču, tādēļ lietoja francisko nosaukumu “Ligue Internationale de Hockey sur Glace”. Federācijas dibinātāji bija Beļģija, Francija, Lielbritānija, Šveice un Bohēmija, kā tad sauca Austroungārijas impērijas sastāvā esošo Čehiju. Par pirmo federācijas prezidentu ievēlēja franču daiļslidošanas meistaru Luiju Magnusu. Ledus hokejs tad jau bija kļuvis par populāru spēli Kanādā, un federāciju dibināja nolūkā veicināt tās izplatību arī Eiropā, kur spēcīgākie hokeja klubi bija meklējami Lielbritānijā. Saskaņā ar dalībvalstu lēmumu regulārus Eiropas hokeja čempionātus sāka izspēlēt no 1910. gada, bet pirmās olimpiskās spēles, kuru programmā iekļāva hokeju, bija 1920. gada spēles Antverpenē. Krievijas impērijas iekļaušanās Starptautiskajā hokeja federācijā 1911. gadā veicināja sporta veida izplatīšanos arī Latvijas teritorijā. Sanktpēterburgai jau 1908. gadā bija sava hokeja līga un impērijas mērogā tur bija arī spēcīgākās komandas. Attiecībā uz Rīgu 1913. gada martā “Dzimtenes Vēstnesis” žēlojās: “Interesantās hokeja sacīkstes notiek Rīgā mazā skaitā, jo trūkst šai sporta nozarei organizācijas, kura pārzinātu un vadītu komandu trenēšanos; vispār še ir maz spējīgu hokeja komandu.” Spēcīgākās Rīgā tajā laikā skaitījās sporta biedrības “Unions” un Nikolaja ģimnāzijas komandas. Latvija IIHL pievienojās 1931. gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Interesants notikums!
  Bet, lai nevairotu kļūdas, jānorāda dažas lietas.
  (1) Krievijas iestāšanās Starptautiskajā hokeja federācijā tolaik neveicināja hokeja izplatību ne Krievijā, ne Latvijā. Saskaņā ar Starptautiskās federācijas datiem, Krievija šajā organizācijā ietilpa tikai dažus mēnešus (no 1911.g. februāra līdz oktobrim). Krievija no tās izstājās, jo Krievijā spēlēja bendiju (viņi to sauca par “hokeju”).
  (2) Tolaik, un līdz pat 20. gs. 30. gadiem, par “hokeju” gan Latvijas teritorijā, gan Krievijā sauca bendiju. Tas līdz šim pētniekiem un interesentiem ir radījis virkni “misēkļu”. Tātad – 1908. gadā Sanktpēterburgā nebija hokeja līga, bet gan bendija līga.
  (3) Citētajā preses izdevumā “Dzimtenes Vēstnesis” (1913. g. 13. marts, jaunā stila – 26. marts) ir runa par bendiju (nevis hokeju). Nevajadzētu tos sporta veidus jaukt.

  P.S. Pirmā zināmā hokeja spēle Rīgā notika 1909. g. februārī starp “Union” un Strēlnieku dārza vienībām.

Draugiem Facebook Twitter Google+