Latvijā
Vēsture

1908. gada 21. oktobrī. Rakstnieku un mākslinieku “internāts”0


“Burtnieku nams” mūsdienās.
“Burtnieku nams” mūsdienās.
“Burtnieku nams” mūsdienās.

Pirms 110 gadiem laikraksts “Liepājas Atbalss” rakstīja: Plašākai publikai vēl nebūs zināms, ka šovasar ir uzcelts rakstnieku un mākslinieku internāts, kuru pagaidām sauc par “Burtnieka pili”.”

Rakstā nams tika izzīmēts ļoti detalizēti: “Viņš atrodas Mīlgrāvī, un viņu no saviem līdzekļiem ir cēlis latviešu filantrops Dombrovska kungs, pie kam viņš pats ir zīmējis plānu. Māja ir divstāvu ēka, būvēta no koka un sadalīta daudzos dzīvokļos, apakšējā stāvā atrodas dzīvokļi no vairāk istabām (starp tiem viens darināts priekš latviešu tautas dainotāja Kr. Barona), bet augšā divas plašākas zāles un daži mazāki dzīvokļi.

Viena no zālēm nodomāta rakstniekiem un mūziķiem, un tur atradīsies bibliotēka, lasītava, klavieres; te tiks noturēti mākslas vakari, lasītas lekcijas u.t.t. Otra zāle ierīkota gleznotājiem; tur būs kopēja darbnīca, modeļi un šais telpās sarīkos šad un tad gleznu izstādes. “Burtnieka pils” stāv nošķirta no citām ēkām priežu meža malā un izskatās ļoti glīta, kaut gan vēl bez tā teiksmainā tērpa (nāca gatava tikai rudenī), kādu viņai grib dot. Šādai parādībai liela kulturela nozīme un Dombrovska kungam, kā šīs idejas izvedējam, jāizsaka dziļa atzinība.”

Uzņēmēja un mecenāta Augusta Dombrovska “Burtnieku namā” bez maksas varēja dzīvot un strādāt latviešu rakstnieki un mākslinieki. Pirmie iemītnieki 1908. gada septembrī bija gleznotāji Jānis Zegners un Aleksandrs Štrāls, oktobrī pievienojās rakstnieki Kārlis Štrāls un Eduards Cālītis ar ģimeni. Dažādos laikos šajā namā pajumti atrada arī Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe, Jānis Poruks, Leons Paegle, mākslinieki Gustavs Šķilters un Teodors Zaļkalns. Gandrīz visu nama pastāvēšanas laiku līdz 1918. gadam šeit dzīvojis Krišjānis Barons ar sievu Dārtu.

Saistītie raksti
LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Ar zarnu infekcijai raksturīgiem simptomiem ārstniecības iestādēs vērsušies 24 siguldieši
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM: Atkritumu izvešana Rīgā pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas tiek nodrošināta
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kvoruma trūkuma dēļ atcelta RD ārkārtas sēde, tādēļ opozīcija vēršas VARAM
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
7 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
6 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
14 stundas