Mobilā versija
+4.5°C
Gunta, Ginta, Gunda
Otrdiena, 28. marts, 2017
15. februāris, 2013
Drukāt

1913. gada 15. februārī

15feb_valdens_22

Pirms 100 gadiem, 1913. gada 15. februārī, Rīgas Politehniskā institūta laboratorijas auditorijā pasaulslavenais ķīmiķis Pauls Valdens nolasīja studentiem un citiem interesentiem lekciju par radioaktivitāti un iepazīstināja ar jaunatklāto ķīmisko elementu rādiju.

 

Jādomā, tā bija pirmā reize, kad rīdziniekiem par Pjēra un Marijas Kirī atklājumiem tika stāstīts populārā veidā. Bijušajam Politehniskā institūta direktoram, tobrīd Pēterburgas Zinātņu akadēmijas ķīmijas laboratorijas vadītājam arī pašam bija nedaudz rādija, ”ko viņš uzglabā sevišķā metāla kastē, kuras iekšpuse nokrāsota ar svina krāsu”. ”Bet ar to vēl nav viss: tālāk nāk vēl maza svina kastīte, kurā ievietotas vēl citas ādas un koka kastītes, un tad tikai dabū redzēt brīnuma elementu,” rakstīja ”Dzimtenes Vēstnesis”. Valdens demonstrēja klātesošajiem, kā rādija starojuma ietekmē mainās vielas – cukurs kļūst brūns, bet stikls violets. Kirī atklājumu ”tagad pēta daudzi mācīti zinātņu vīri”, atzīmējis Valdens.

 

Pievienot komentāru

ES aicina Krieviju nekavējoties atbrīvot aizturētos protestētājus (2)Eiropas Savienība (ES) pirmdien aicinājusi Krieviju nekavējoties atbrīvot protestos pret korupciju svētdien aizturētos demonstrantus.
Draugiem Facebook Twitter Google+