Mobilā versija
-0.7°C
Baiba, Barbara, Barba
Svētdiena, 4. decembris, 2016
9. septembris, 2013
Drukāt

1913. gada 9. septembrī

9sept_Amonjaks_22

Pirms 100 gadiem, 1913. gada 9. septembrī, uzņēmums BASF Opavā Vācijā atvēra pasaulē pirmo amonija – slāpekļa minerālmēslu rūpnīcu.

 

Slāpekļa minerālmēslu ražošanas tehnoloģiju amonjaka sintezēšanai no gaisa slāpekļa bija izstrādājis vācu ķīmiķis Fricis Habers, kurš par to saņēma Nobela prēmiju. Mūsdienās lēš, ka aptuveni trešdaļa pasaules iedzīvotāju tiek pabarota, jo lauksaimniecībā tiek izmantoti minerālmēsli. Amonjaku sintezējošais Habera – Boša process notiek augstas temperatūras un spiediena apstākļos, piedaloties gaisa slāpeklim un ūdeņradim katalizatora klātbūtnē. Reakcija ir bezatlikuma, taču ļoti energoietilpīga. Minētais process minerālmēslu ražošanā tiek lietots joprojām, un tādējādi gadā pasaulē top ap 500 miljardu tonnu slāpekļa minerālmēslu. Atklājums pirms 100 gadiem gan nesa lielu postu Čīles un Peru ekonomikai, jo dramatiski samazinājās pieprasījums pēc dabiskā slāpekļa mēslojuma – guano.

 

Pievienot komentāru

Vācijā afgāņu pusaudzis izvarojis un nogalinājis studenti (1)Vācijā ir aizturēts 17 gadus vecs patvēruma meklētājs afgānis, kuru tur aizdomās par 19 gadus vecas studentes izvarošanu un slepkavību, sestdien paziņoja policija un prokuratūras darbinieki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģis (1)Īsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+