Mobilā versija
+4.2°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 23. oktobris, 2016
29. septembris, 2014
Drukāt

1914. gada 29. septembrī

29sept_Schtrals_2

Pirms 100 gadiem, 1914. gada 29. septembrī, avīzē ”Latvija” bija lasāma lakoniska ziņa: ”Gleznotājs Aleksandrs Štrāls, iesaucot 1. šķiras zemes sargus, noņemts kara dienestā.”

Latvijas lauku, Pļaviņu, Daugavas un Pērses atainotājs nenonāca frontē, bet gan lauka rezerves hospitālī, kopā ar to pavadīdams visu Pirmo pasaules karu. Sākotnēji hospitālis bāzējās Rīgā, tad Petro­gradā, Pleskavā, Narvā, Lugā. Štrālu demobilizēja 1917. gadā, bet dažus turpmākos gadus nākamais latviešu glezniecības klasiķis pavadīja Kubaņā kā zīmēšanas skolotājs. Pļaviņās mākslinieks no bēgļu gaitām atgriezās 1921. gada sākumā, un drīz iekļāvās Latvijas māk­slas dzīvē, ieņemot tajā cienījamu vietu. Ne velti 30. gados impresionistu Aleksandru Štrālu dēvēja par ”latviskās sirds tulku glezniecībā”. Štrāls nebija vienīgais latviešu glezniecības meistars, kurš pabija dienestā Pirmā pasaules kara laikā. Tāds, piemēram, bija arī Krievijas armijas kavalērijas virsnieks Jāzeps Grosvalds. Viņu mobilizēja 1915. gadā.

Pievienot komentāru

Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai pasargātu citus no tik skarba likteņa (68)Dēls sadedzināts. Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai varbūt citus pasargātu no tik skarba likteņa
Dabas saimniecību "Lielkrūzes" piemeklējusi postoša ugunsnelaime (5)Vakar plašs ugunsgrēks bija izcēlies Jaunpiebalgas pagasta ekosaimniecībā "Lielkrūzes", kur aizdegās vairākas saimniecības ēkas un viesu mājas jumts.
Draugiem Facebook Twitter Google+