×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
17. janvāris, 2014
Drukāt

”1914” – mākslas un vēstures notikums

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kā nozīmīgs Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas statusa pasākums no sestdienas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ”Arsenāls” apmeklētāju rīcībā būs izstāde ”1914”. Šī izstāde ir piemērs, kā māksla un mākslinieki palīdz izstāstīt vēsturniekiem stāstu par Pirmo pasaules karu.

1914. – 1918. gada karš un tā sekas Eiropas dzīvi ietekmēja ārkārtīgi daudzpusīgi, ietekmējot arī mākslas dzīvi gan sižetiski, gan skatījuma ziņā. Daudzi tā laika mākslas ļaudis Pirmo pasaules karu bija redzējuši savām acīm, ierakumos esot. ”Izstāde liek aizdomāties par ļoti daudzām lietām. Karā kā vēsturiskā notikumā cīnās varas un lielvaras, bet kara laikā cilvēki tāpat dzīvo, strādā, pārdzīvo, mīl, cieš. Cilvēciskās emocijas un tas, kādā veidā mākslinieki tās atspoguļojuši, šķiet pats būtiskākais,” izstādi komentēja nodibinājuma ”Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle. Skatītāju ”1914” noskaņā ieved no neēvelētiem dēļiem sasista eja – improvizēts ‘bunkurs, kurā izvietotas strēlnieku un viņu tuvinieku oriģinālfotogrāfijas no Kara muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Vēl pirms bunkura vestibilā kā instalācija izkārtotas dažādas arhitektoniskas detaļas, sakropļotas koka un akmens figūras, metālkalumi un mēbeļu daļas no izpostītajām ēkām un to interjeriem. Tie ir ”invalīdi”, kas nākuši no Rundāles pils muzeja krājuma, ilustrējot kultūrvēsturnieka Imanta Lancmaņa domu, ka jaunā mākslas pasaule veidojās uz vecās drupām. Tikai izejot cauri ”sabrukumam un iznīcībai” apmeklētājs nonāk pie mākslas, tas ir, izstādes sadaļas ”Aculiecinieki”. Klasiķi Jāzeps Grosvalds, Konrāds Ubāns, Ģederts Eliass, Jēkabs Kazāks – tie ir vārdi, kas Latvijas mākslā īpašus komentārus neprasa, taču šoreiz svarīgāks, pat unikāls ir fakts, ka līdzās minēto gleznotāju darbiem apskatāmi arī izstādei no 11 valstu 17 prestižākajiem muzejiem un nacionālajām galerijām atlasītie. Tie ir no Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Polijas, Slovākijas, Čehijas, Slovēnijas, Horvātijas, Serbijas un Ungārijas – tātad no zemēm, kuras karš skāra tieši un daudzas no kurām kara dēļ ieguva neatkarību gluži kā Latvija.

Izstāde ”Arsenālā” būs apskatāma līdz 20. aprīlim. Projekta ”1914” vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece informēja, ka tuvākajos mēnešos tās laikā notiks dažādas lekcijas, semināri, radošās darbnīcas, arī bērniem, kuru ieinteresēšanai izstāžu zālē salikti skārienjutīgi ekrāni. Tuvāk par to var uzzināt interneta vietnē ”1914.lv”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+