Mobilā versija
Brīdinājums -0.6°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
19. februāris, 2015
Drukāt

1915. gada 19. februārī (1)

19feb_Gallipoli_2

Pirms 100 gadiem, 1915. gada 19. februārī, Pirmā pasaules kara laikā Anglijas un Francijas karaflote sāka apšaudīt Turcijas armijas nocietinājumus Dardaneļu jūrasšaurumā.

Sākās Dardaneļu operācija, kuras mērķis bija atņemt Vācijas un Austroungārijas sabiedrotajai Turcijai kontroli pār stratēģiski svarīgo jūrasšaurumu starp Vidusjūru un Melno jūru, kā arī ieņemt Stambulu. Ja tas izdotos, būtu atvieglots Krievijas stāvoklis, jo tā varētu saņemt sabiedroto karamateriālus ne vien caur Ziemeļu, bet arī Melnās jūras ostām. Operācija sabiedrotajiem dārgi maksāja un izvērtās neveiksmē, jo turku pretestību neizdevās salauzt arī ar bēdīgi slaveno Gallipoli desanta operāciju, kas sākās 25. aprīlī. Desantā piedalījās 81 tūkstotis karavīru, tajā skaitā no Jaunzēlandes, Austrālijas un Indijas. Kaut sabiedrotie noturēja nelielu placdarmu, cena par to bija pārāk augsta. Gada beigās tika pieņemts lēmums evakuēt desantu, un līdz 1916. gada janvārim to arī izdarīja. Sabiedrotie kopumā Dardaneļu operācijas laikā zaudēja 146 tūkstošus vīru.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nesaprotu, kādēļ viens un tas pats teksts būtu jāpublicē divas reizes?

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģisĪsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+