×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
1. septembris, 2017
Drukāt

1917. gada 1. septembrī. Vācu uzbrukums Rīgai (1)

1sept_Tilts_Riga

Pirms 100 gadiem, mērot laiku pēc jaunā stila, ķeizariskās Vācijas armija plkst. 9 rītā sāka uzbrukumu Rīgai. Pēc artilērijas sagatavošanas uguns pie Ikšķiles pāri upei tika uzcelti trīs pontonu tilti. 1917. gada revolucionāro notikumu demoralizētā Krievijas armija nespēja izrādīt pienācīgu pretošanos, un uzbrukums 3. septembrī vainagojās ar Rīgas ieņemšanu. Kaujas pašā pilsētā nenotika, taču atsevišķi vācu artilērijas šāviņi Rīgā sāka krist jau 1. septembra pusdienlaikā. Viens no tiem eksplodēja Vērmaņdārzā, cits pārsita ūdensvadu un izraisīja plūdus Aleksandra (Brīvības) ielā. 2. septembrī Rīgā bija bezvaras periods; karavīri un civilisti laupīja veikalus un noliktavas. Krievijas 12. armijas galvenie spēki tikmēr haotiski atkāpās Cēsu virzienā, pametot artilēriju un vezumus. Ja ne latviešu strēlnieku niknā pretošanās uzbrucējiem pie Mazās Juglas, armiju aplenktu un sagrāve būtu pilnīga. Uzbrukuma operācija noslēdzās 6. septembrī. Latviešu sabiedrībā Rīgas zaudējums strauji mazināja lieliniecisko ideju popularitāti. Kā atzīmējis vēsturnieks Jānis Šiliņš: “Tieši pēc Rīgas zaudēšanas sākas īstais ceļš uz Latvijas neatkarību, jo lielai daļai latviešu politiķu kļūst redzams tas, kas vēl vairāk kļuva skaidrs pēc 7. novembra lielinieku apvērsuma un Satversmes sapulces izdzenāšanas – ka Latvijas neatkarība ir vienīgā pareizā izvēle.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! Atbildēt

  > lv–vīzes administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C_E_N_Z_Ū_R_A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

Draugiem Facebook Twitter Google+