Pasaulē
Vēsture

1918. gada 26. maijā. Gruzija pasludina neatkarību0

Gruzijas neatkarības pasludināšana

Pirms 100 gadiem gruzīnu sociāldemokrāti un intelektuāļi Tbilisi proklamēja Demokrātisko Gruzijas Republiku. Vēl pēc pāris dienām – 28. maijā – par neatkarības pasludināšanu paziņoja arī demokrātiskās Azerbaidžānas un Armēnijas republikas.

“Neatkarību parāde” bija 1918. gadā izveidotās Transkaukāza federācijas iziršanas rezultāts. Iekšējo nesaskaņu un Krievijas lielinieku iebrukuma dēļ šo valstu neatkarība gan ilga tikai divus trīs gadus.

Gruzijas gadījumā, lai arī 1920. gada 7. maijā ar lieliniecisko Padomju Krieviju bija parakstīts miera līgums un 1921. gada 11. janvārī valsti “de iure” tāpat atzina Eiropas lielvaras, 12. februārī tas neglāba Gruziju no tieša lielinieku iebrukuma, turklāt bez kara pieteikuma.

25. februārī sarkanā armija ieņēma Tbilisi, un tajā pašā dienā no Krievijā dzīvojošajiem gruzīnu lieliniekiem izveidotā Gruzijas revolucionārā komiteja pasludināja Gruzijas PSR. Neatkarība bija zaudēta.

Saistītie raksti

Situācijā, kad Armēnija un Azerbaidžāna jau bija nonākušas Padomju Krievijas rokās un arī briti bija atkāpušies no Kaukāza reģiona, gruzīniem lielinieku ielenkumā nebija cerību uz patstāvību. Demokrātiskās

Gruzijas trimdas valdība pārcēlās uz Franciju un 1924. gada augustā organizēja sacelšanos dzimtenē, taču tā bija neveiksmīga. Trimdas valdība 30. gadu vidū izbeidza savu darbību.

LA.lv