Pasaulē
Vēsture

1918. gada 28. aprīlī. Mirst Pirmā pasaules kara izraisītājs0

Gavrilo Princips (1894 – 1918) tiesas laikā

Pirms 100 gadiem Terezinas pilsētas (mūsdienu Čehija) citadeles cietuma slimnīcā nomira serbu terorists Gavrilo Princips, kura veiktais atentāts pret Austroungārijas troņmantnieku Franci Ferdinandu un viņa sievu Sofiju 1914. gada 28. jūnijā Sarajevā bija derējis par ieganstu notikumu virknei, kas noveda līdz Pirmajam pasaules karam.

Princips cietumā pavadīja 3 gadus un 10 mēnešus, nomirstot no kaulu tuberkulozes, vēl pirms viņa darbību veicinātais karš noslēdzās. Par Habsburgu valdošā karaļnama locekļu noslepkavošanu tiesa teroristam bija piespriedusi 20 gadu cietumsodu, taču paša izsauktā kara apstākļos Principam ieslodzījumā neklājās viegli.

Apstākļi Terezinas citadeles cellēs bija veselībai īpaši nelabvēlīgi. Cietumnieks drīz vien iemantoja kaulu tuberkulozi. Trūcīgā ēdināšana slimošanu saasināja vēl vairāk. Tuberkuloze pamazām burtiski saēda viņa skeletu, un tās dēļ bija nācies amputēt labo roku.

Saistītie raksti

Nāves brīdī 24 gadus vecais Princips svēra vien 40 kilogramu. Cietumsargi, labi apzinoties, ka viņa pīšļi var kļūt par svētceļojumu objektu, nelaiķi slepus apbedīja neiezīmētā kapā, tomēr kāds čehu tautības karavīrs šo vietu ielāgoja.

Pēc kara Gavrilo Principu ekshumēja kopā ar citiem cietumā mirušajiem serbu nacionālistiem un ar lielu godu nogādāja Sarajevā, kur tos apbedīja brāļu kapā Sv. Marka kapsētas “Vidovdanas varoņu kapelā”.

LA.lv