×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
6. jūlijs, 2018
Drukāt

1918. gada 6. jūlijs. Sūtņa Mirbaha slepkavība (2)

6jul_Mirbahs_16

Pirms 100 gadiem divi Krievijas sociālrevolucionāru jeb tā saukto kreiso “eseru” partijai piederoši čekas darbinieki Jakovs Blumkins un Nikolajs Andrejevs Vācijas sūtniecības Maskavā telpās nošāva sūtni Vilhelmu Mirbahu. Uzskata, ka atentāts bija iecerēts kā pretlielinieciskas sacelšanās sākums. Paralēli tiek arī apgalvots, ka mērķis bijis izprovocēt Vācijas un lielinieciskās Krievijas karu. Tobrīd starp abām valstīm spēkā bija martā noslēgtais Brestļitovskas miers, taču tautā populārie kreisie eseri nepiekrita Ļeņina lielinieku sadarbībai ar vāciešiem, tāpat kā lielinieku teroram Krievijas laukos, ar varu atņemot zemniekiem labību un citus produktus pilsētu vajadzībām. Kreiso eseru rindās valdīja uzskats, ka lielinieki “nodevuši revolūciju”. Mirbaha noslepkavošanai sekoja dumpis, kurā eseri gan neizrādīja lielas aktivitātes varas pārņemšanā. Laikabiedri apgalvoja, ka 6. jūlijs akcijai bija izvēlēts īpaši, jo latviešu strēlnieki šajā dienā pēc vecā stila svinēja Jāņus un atradās ārpus pilsētas. Tas gan viņiem netraucēja operatīvi atgriezties un Jukuma Vācieša vadībā 7. jūlijā dažās stundās likvidēt dumpi. Lai kādas arī būtu bijušas šo notikumu politiskās aizkulises, strēlniekiem tā kļuva par “zvaigžņu stundu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Domāju, ka termina ‘lielinieki’ vietā labāk būtu lietot starptautiski zināmo terminu ‘boļševiki’. Krievu valodas vārds nav veiksmīgi ‘latviskots’, jo ‘boļše’ tik pat labi varētu tulkot kā ‘vairāk’, nevis ‘lielāk’. Kā tas arī sākotnēji bija domāts, lai radītu ilūziju par boļševiku partijas vairākumu. Turklāt, vispārējās vēstures zināšanas sabiedrībā nepavisam nav tik labas, lai riskētu ar neskaidru jēdzienu lietošanu.

  2. Kādēļ LA nepaņēma ekskluzīvo interviju no mūsu slavenā Vladimira Lindermana.? Tas sūtņa slepkava Jakovs Blumkins, ir pats īstākais viņa asinsradinieks no tēva puses. Laikam bija tēva onkulis, vai kas tamlīdzīgs. Vēlāk tas Blumkins piedalījās arī KGB organizētā Tibetas ekspedīcijā un arī Rērihs, par kuru mēs tagad fanojam un arī par viņa sievas, «Dzīvās ētikaas mācības», sarakstītāju. Tas bija patiesībā čekas uztaisīts projekts un pat Latvijā tā Rēriha biedrība, bija čekas kabatas organizācija. Latvijas Universitātē to čekas projektu kurēja viņas partijas sekretārs Potreki un viņš savervēja savā laikā daudzus studentus, kuri aizrāvās ar to Rēriha mācību universitātē. Par cik bijušu čekistu nav, tad viņi tagad varētu arī kalpot jaunajam Krievijas Federācijas izspiedzes dienestam..

Draugiem Facebook Twitter Google+