Latvijā
Vēsture

1919. gada 10. jūlijā. Latvijas armijas dzimšanas diena0

Pirms 100 gadiem, apvienojot Jāņa Baloža Atsevišķo brigādi ar Jorģa Zemitāna Ziemeļlatvijas brigādi, ar Kārļa Ulmaņa Pagaidu valdības rīkojumu tika izveidota Latvijas armija.

Par pirmo virspavēlnieku kā kompromisa figūru iecēla ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, bet savstarpēji konkurējošajiem Zemitānam un Balodim izteica pateicību “par pašaizliedzīgu darbību cīņā par Latvijas valsts ideju un viņas neatkarību”.

Kā dažas dienas iepriekš pēc Zemitāna “ziemeļnieku” ienākšanas Rīgā 7. jūlijā bija rakstījušas “Jaunākās Ziņas”: “Tikai tagad apvienojas mūsu nacionālās armijas abas šķirtās daļas. Nāk redzams darbs, kas darīts Latvijas dienvidos un Latvijas ziemeļos. Apvienojoties šis spēks kļūst liels un varens.

Latvijas sargi stāvēs savās vietās, sargādami savu zemi un brīvību no svešu varu uzmācības. Vēl uzvara nav galīga. Jaunas cīņas vēl priekšā.”

Veidojot armiju, no Baloža brigādes organizēja Kurzemes divīziju, bet no Zemitāna ziemeļniekiem – Vidzemes divīziju. Abās kopā sanāca ap 25 tūkstošiem vīru, kuru rīcībā atradās arī 13 lielgabali un pāris bruņotu vilcienu, dažas bruņumašīnas un lidmašīnas. Jaunajai armijai trūka visa – no ietērpiem līdz ieročiem.

Kamēr Zemgalē vēl nebija radušies bermontiešu draudi, 1919. gada vasarā galvenā skaitījās pretlielinieciskā Austrumu jeb Latgales fronte, par kuras komandieri iecēla Balodi. Vasarā kaujas tur gan nebija intensīvas, jo lielinieki vēl nebija atguvušies un reorganizējušies pēc sakāvēm maijā, turklāt no sarkanās armijas rindām pastiprināti dezertēja līdzšinējie sarkanie latviešu strēlnieki un tāpat Pētera Stučkas valdības laikā mobilizētie.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Ārkārtas finanšu pieprasījumā Latvijas Radio lūdz šim gadam piešķirt 100 000 eiro
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
LU reģionālajās filiālēs aizpildīti 19% studiju vietu
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ikšķiles pašvaldība Satversmes tiesā apstrīdēs Pūces rīkojumu
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

EL
Egils Līcītis
Latvijā
Pie Pārdaugavas monumenta jāizliek paskaidrojumi. Saruna ar Levita padomnieku vēstures jautājumos Jurģi Klotiņu
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija vēlas Eiropas vadītus kuģošanas aizsardzības spēkus Persijas līcī
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FOTO: Prezidents Levits ticies ar “airBaltic” vadītāju Gausu
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Smaga avārija netālu no “Akropoles”
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Ceļmalā baravikas lielākas par grozu! Laimīgie sēņotāji lielās ar guvumu
3 stundas