Latvijā
Vēsture

1919. gada 24. jūlijā. Sarkanos strēlniekus izved no Latgales0

Pirms 100 gadiem sarkanās armijas vadība no Latgales frontē izvietotās padomju 15. armijas sastāva pamazām izņēma Latviešu strēlnieku divīzijas vienības. Tās pārsūtīja uz Baltkrieviju, kur bija sācies Polijas armijas uzbrukums. Pirmais Latgali atstāja strēlnieku 9. pulks, un šajā dienā ešelons ar strēlniekiem ieradās Minskā.

Latvija tagad vairs neatradās karadarbības degpunktā. Citas Krievijas Pilsoņu kara frontes bija svarīgākas. Tomēr noteicošais faktors sarkano strēlnieku pārcelšanā no frontes, kur tiem pretim ierakumos sēdēja latviešu un igauņu vienības, bija bažas par pieaugošo dezertēšanu.

Turklāt 8. jūlijā bija atcelts no amata un arestēts sarkanās armijas virspavēlnieks, strēlnieku cienītais Jukums Vācietis. Tūlīt pēc Vācieša aresta Latviešu strēlnieku divīziju pārdēvēja par sarkanās armijas 53. divīziju, taču tas sacēla tādu protesta vētru, ka pēc pāris nedēļām pavēli nācās atcelt.

Laikraksts “Sociāldemokrāts”, atsaucoties uz kādu avotu, kas nesen caur Latgali atgriezies no Krievijas, 1919. gada 1. augustā apgalvoja: “Latviešu sarkanarmieši savā vairumā nevēloties atkāpties uz Krieviju un izrādot tieksmes pāriet Latvijas armijas pusē. Protams, bez komunistiem šinī ziņā kā izņēmums esot uzlūkojama arī daļa strēlnieku, kas sastāvot no agrākiem “pašpuikām”. Šī demoralizētā un laupītkārā daļa, lai gan vāji turoties pretim, taču atkāpjoties līdzi komunistiem, cerēdama uz jaunu iedzīvi.”

Pēdējās latviešu strēlnieku vienības Latgali atstāja saskaņā ar 4. septembrī izdotu pavēli. Nedēļu vēlāk tās jau bija Baltkrievijā.

LA.lv
DJ
Dace Judina-Nīmane
Latvijā
Sūrs mūžs, talants un zvaigznes debesīs. Leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei – 90
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
„Baltijas ceļa” atceres pasākumu laikā Rīgā ierobežos satiksmi
4 stundas
FG
Franks Gordons
Latvijā
Franks Gordons: Baltija bija Hitlera dāvana Staļinam 1
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Nākotnē maksājumi kļūs arvien ērtāki – pakustēsies, pamirkšķināsi acis… 3
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani 1
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Štālbergs par Latvijas jaunatnes basketbola sistēmu – jānosaka prioritātes
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Kristiešu draudze izplata aicinājumu pērt bērnus
1 stunda