Latvijā
Vēsture

1919. gada 4. augustā. Latvijas pases1

1920. gadā izdota pase no Latvijas Nacionālā arhīva krājuma.

Pirms 100 gadiem Ministru kabineta sēdē pieņēma Iekšlietu ministrijas piedāvāto rīkojuma projektu par Latvijas iekšzemes pases ieviešanu.

Tādas pienācās ikkatram iedzīvotājam, sākot no 14 gadu vecuma, ja viņš spēja ar dokumentiem vai galvotājiem pierādīt, ka viņa pastāvīgā dzīvesvieta līdz Pirmā pasaules kara sākumam 1914. gadā ir vai ir bijusi (repatriēto kara bēgļu gadījumā) Latvija.

“Citus visus, par kuru personību nebūs pilnīga skaidrība, ievietos koncentrācijas lēģeros,” dažas dienas vēlāk piedraudēja oficiālais laikraksts “Latvijas Sargs”.

Sākumā rosināja Iekšzemes pasu nodaļu izveidot pie Apsardzības (Aizsardzības) ministrijas, pēc tam lietas nonāca Iekšlietu ministrijas pārziņā. Jaunās pases drukāja Liepājā.

Izsniegšanai vajadzēja sākties septembrī vispirms Rīgas pilsētā, tad sekotu Rīgas apriņķis, tad Cēsu apriņķis. Tomēr realitātē Rīgā pirmās Latvijas pases sāka izdot 1919. gada 4. oktobrī “2. policijas iecirknī Totlēbena (Kalpaka – Aut.) bulvārī 10”.

6. oktobrī Latvijas Tautas Padome pieņēma “Pagaidu noteikumus par iekšzemes pasēm”, nosakot, ka “ikvienam Latvijas valsts pilsonim, kas dzīvo valsts robežās, vajadzīga savas personības apliecībai pase”. Viens no stimuliem izņemt pases tolaik bija vēlme piedalīties Rīgas domes vēlēšanās, kuras solīja novembra beigās.

Bermontiāde pamatīgi sajauca un aizkavēja pasu izsniegšanas plānus. Ar pilnu gaitu process atsākās tikai 1919. gada decembrī. Līdz novembra beigām Rīgā izsniedza aptuveni 30 tūkstošus Latvijas pasu.

“Valdības Vēstnesis” 19. decembrī atzīmēja, ka no cittautiešiem aktīvākie pilsonības noformētāji un pasu saņēmēji esot ebreji, tad vācieši, “turpretī ļoti niecīgā skaitā krievi”.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Latvijā
Skolnieks nokļūst nelaimē
14 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Tuvinieki Latvijā un Lielbritānijā satraukti par Mārča likteni
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievija Otrā pasaules kara jautājumos atgriežas pie Staļina laiku interpretācijām 2
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pašvaldībām 7 gadu laikā attīstībai sola gandrīz divus miljardus eiro 2
1 stunda
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Liela zivs mazā dīķī! Saruna ar Latvijas restorānu karali Mārtiņu Rītiņu
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu pusdienas Rēzeknē par pusotru miljonu eiro 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Sestdienas rītā Āgenskalnā deg mikroautobuss
27 minūtes
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Merzļikinam krietni labāka otrā NHL spēle, tomēr atkal zaudējums
14 minūtes