Mobilā versija
+3.9°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 23. oktobris, 2016
2. janvāris, 2014
Drukāt

1924. gada 2. janvārī

2janv_Stops_2

Pirms 90 gadiem, 1924. gada 2. janvārī, Latvija jauno gadu arī sāka ar saimnieciski svarīgu reformu: no 
1. janvāra valsts pārgāja uz metrisko mēru un svaru sistēmu.

Garumu tagad mērīja metros, nevis aršīnās un pēdās; svaru gramos, nevis mārciņās, šķidrumus litros, nevis stopos un spaiņos. Krievijas impērijā pastāvējusī sistēma tika oficiāli aizliegta. Avīzes jau laikus brīdināja veikalniekiem iegādāties jaunos svarus, jo varot notikt, ka vēlāk tie sadārdzinās. Tika uzsvērts, ka valdība nekādus pagarinājumus vairs nedos.

Mēru un svaru reforma radīja jautājumus alus rūpniekiem, jo pudeles līdz tam bija piemērotas stopam (1 stops atbilda 1,28 litriem). Finanšu ministrija vecā mēra pudeles atļāva lietot vēl gadu, ar noteikumu, ka tiek norādīts arī tilpums litros. Darbietilpīgāks bija svara bumbu un atsvaru pārmarķēšanas process. Lai informētu veikalniekus un pircējus, valsts gādāja par svaru salīdzināšanas plakātiem un ”tabelēm”, kas bija jāizvieto katrā tirdzniecības vietā.

Pievienot komentāru

Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai pasargātu citus no tik skarba likteņa (67)Dēls sadedzināts. Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai varbūt citus pasargātu no tik skarba likteņa
Dabas saimniecību "Lielkrūzes" piemeklējusi postoša ugunsnelaime (5)Vakar plašs ugunsgrēks bija izcēlies Jaunpiebalgas pagasta ekosaimniecībā "Lielkrūzes", kur aizdegās vairākas saimniecības ēkas un viesu mājas jumts.
Draugiem Facebook Twitter Google+