Mobilā versija
Brīdinājums +0.6°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
2. janvāris, 2014
Drukāt

1924. gada 2. janvārī

2janv_Stops_2

Pirms 90 gadiem, 1924. gada 2. janvārī, Latvija jauno gadu arī sāka ar saimnieciski svarīgu reformu: no 
1. janvāra valsts pārgāja uz metrisko mēru un svaru sistēmu.

Garumu tagad mērīja metros, nevis aršīnās un pēdās; svaru gramos, nevis mārciņās, šķidrumus litros, nevis stopos un spaiņos. Krievijas impērijā pastāvējusī sistēma tika oficiāli aizliegta. Avīzes jau laikus brīdināja veikalniekiem iegādāties jaunos svarus, jo varot notikt, ka vēlāk tie sadārdzinās. Tika uzsvērts, ka valdība nekādus pagarinājumus vairs nedos.

Mēru un svaru reforma radīja jautājumus alus rūpniekiem, jo pudeles līdz tam bija piemērotas stopam (1 stops atbilda 1,28 litriem). Finanšu ministrija vecā mēra pudeles atļāva lietot vēl gadu, ar noteikumu, ka tiek norādīts arī tilpums litros. Darbietilpīgāks bija svara bumbu un atsvaru pārmarķēšanas process. Lai informētu veikalniekus un pircējus, valsts gādāja par svaru salīdzināšanas plakātiem un ”tabelēm”, kas bija jāizvieto katrā tirdzniecības vietā.

Pievienot komentāru

Bērnu vecāki varēs ātrāk iet pensijā? (28)Līdz valsts simtgadei plānots iedarbināt ambiciozu demogrāfiskās atveseļošanas programmu, kurai dots nosaukums “Māras solis”. Viens no tās priekšlikumiem – dot iespēju bērnu vecākiem ātrāk doties pensijā, vēstīja "TV3 ziņas".
"Visu slikto atstāju ūdenī." Arī Mairis Briedis iegremdējas ledainajā Daugavā (1)Pieaugušie, mazi bērni, pensionāri – tik kupls cilvēku pūlis šodien bija atnākuši uz 11. novembra krastmalu, lai, slavējot pareizticīgās baznīcas svētkus, gremdētos
Draugiem Facebook Twitter Google+