Mobilā versija
+15.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Piektdiena, 18. augusts, 2017
2. janvāris, 2014
Drukāt

1924. gada 2. janvārī

2janv_Stops_2

Pirms 90 gadiem, 1924. gada 2. janvārī, Latvija jauno gadu arī sāka ar saimnieciski svarīgu reformu: no 
1. janvāra valsts pārgāja uz metrisko mēru un svaru sistēmu.

Garumu tagad mērīja metros, nevis aršīnās un pēdās; svaru gramos, nevis mārciņās, šķidrumus litros, nevis stopos un spaiņos. Krievijas impērijā pastāvējusī sistēma tika oficiāli aizliegta. Avīzes jau laikus brīdināja veikalniekiem iegādāties jaunos svarus, jo varot notikt, ka vēlāk tie sadārdzinās. Tika uzsvērts, ka valdība nekādus pagarinājumus vairs nedos.

Mēru un svaru reforma radīja jautājumus alus rūpniekiem, jo pudeles līdz tam bija piemērotas stopam (1 stops atbilda 1,28 litriem). Finanšu ministrija vecā mēra pudeles atļāva lietot vēl gadu, ar noteikumu, ka tiek norādīts arī tilpums litros. Darbietilpīgāks bija svara bumbu un atsvaru pārmarķēšanas process. Lai informētu veikalniekus un pircējus, valsts gādāja par svaru salīdzināšanas plakātiem un ”tabelēm”, kas bija jāizvieto katrā tirdzniecības vietā.

Pievienot komentāru

"Oligarhu sarunas": KNAB deputātiem neļauj kopēt lietas. Prokurori atbild - paši vainīgi! (8)"Oligarhu lietas" parlamentārā izmeklēšanas komisija turpina skaidrot, vai krimināllietas izbeigšana bijusi pamatota. Vakardienas sēdē uzzinājām, ka deputāti nonākuši grūtībās, jo KNAB neļauj kopēt un nest līdzi divus svarīgus lēmumus, kas pievienoti krimināllietā.
Valsts apmaksāto studiju vietu sadale tradīciju varā (1)Darba tirgus prognozes valsts apmaksāto studiju vietu sadali ietekmē tikai daļēji
Draugiem Facebook Twitter Google+