Mobilā versija
+3.3°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
24. jūlijs, 2014
Drukāt

1924. gada 24. jūlijā

24jul_Slups_2

Pirms 90 gadiem, 1924. gada 24. jūlijā, Rīgā sākās pirmais latviešu un lietuviešu tuvināšanās kongress.

Kongresu organizēja Latviešu–lietuviešu vienības biedrība. Dalībnieki pārsvarā bija abu valstu sabiedriskie darbinieki. Uz pirmo kongresu Rīgā no Lietuvas ieradās ap 200 delegātu. Avīzes rakstīja: “Lietuvas un Latvijas likteņi ir saistīti. Ja negaisi joņos pār Latviju, tad tas pats negaiss ies pāri Lietuvai.” Tika akcentēta valodu radniecība, norādīts uz kultūras un vēstures paralēlēm. Intelektuāļu līmenī runas par abu tautu kopību un, iespējams, pat vienotu valsti bija sākušās jau 19. gadsimta beigās un turpinājās 20. gadsimtā. Īpaši aktīvs idejas popularizētājs bija lietuviešu publicists, vēsturnieks un sabiedriskais darbinieks Jons Šļūps. Tomēr patiesajā dzīvē pretrunas politiskajā un diplomātiskajā līmenī abu valstu starpā bija pārāk lielas, lai runātu par kādu vienotu valsti. Tuvināšanās kongresi gan turpināja notikt līdz pat 1940. gadam.

Pievienot komentāru

Psihiatrijas krēslas zona: valsts svētlaimīgā neziņā par slimu noziedznieku likteni (1)Kāda veida noziedzīgus nodarījumus un cik bieži izdara psihiski slimas personas, nezina pat atbildīgās amatpersonas.
Saimniece "Liekrūzēs" pēc postošā ugunsgrēka: Esam lūzuma punktā (26)Kopš postošā ugunsgrēka Latvijā pazīstamajā saimniecībā “Lielkrūzes” pagājušas dažas dienas, taču saimniece Valentīna Dolmane atzīst – joprojām esam kā paralizēti. Saimniecība jau
Draugiem Facebook Twitter Google+