Mobilā versija
+21.8°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 23. jūlijs, 2017
8. aprīlis, 2014
Drukāt

1924. gada 8. aprīlī (1)

8apr_Martuzeva_2

Pirms 90 gadiem, 1924. gada 8. aprīlī, Abrenes apriņķa Domopoles (Bērzpils) pagastā dzimusi dzejniece un pēckara nacionālās pretošanās kustības dalībniece Broņislava Martuževa.

Savu mūžu viņa pavadīja Lubānas pusē, bet dzejas sākotnēji izdeva ar radinieces, jaunās dzejnieces Evas Mārtužas vārdu – citādi tās neviens nedrukātu, jo darbība pretošanās kustībā, sekojošais apcietinājums un Sibīrija padomju apstākļos bija kā zīmogs uz mūžu. Pirmo reizi Martuževas dzejoļi ar īsto autores vārdu tika publicēti tikai 1990. gadā žurnālā ”Karogs”, kaut tobrīd visa Latvija jau zināja Eduarda Rozenštrauha dziedāto ”Kādēļ skumjas tavās acīs šovakar, mans draugs”. Leģendārā teicēja un dzejniece, draugu saukta par ”Broņu”, bija gan tās vārdu, gan mūzikas autore. Viņa spēlēja cītaru un akordeonu un mēdza pati sacerēt kā mūziku, tā vārdus. Kopumā Martuževai izdoti deviņi dzejoļu krājumi. Pēdējais – “Deg uguntiņa” – iznāca gadu pirms dzejnieces aiziešanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Mūžīgo mieru dod viņai Kungs un mužīgā gaisma, lai atspīd viņai… Dižs Cilvēks un dzejniece.

Saistībā ar topošo politisko spēku min vairāku zinātnieku un bijušo ministru vārdus (8)Iecerēts, ka nākamajā nedēļā sabiedrībai varētu tikt piedāvāts kādas kustības manifests, savukārt vēlāk, vasaras beigās, varētu tikt dibināta partija.
Raidījums: Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci (13)Partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci, šovakar vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".
Draugiem Facebook Twitter Google+