Mobilā versija
-3.8°C
Antons, Antis, Antonijs
Trešdiena, 18. janvāris, 2017
8. aprīlis, 2014
Drukāt

1924. gada 8. aprīlī (1)

8apr_Martuzeva_2

Pirms 90 gadiem, 1924. gada 8. aprīlī, Abrenes apriņķa Domopoles (Bērzpils) pagastā dzimusi dzejniece un pēckara nacionālās pretošanās kustības dalībniece Broņislava Martuževa.

Savu mūžu viņa pavadīja Lubānas pusē, bet dzejas sākotnēji izdeva ar radinieces, jaunās dzejnieces Evas Mārtužas vārdu – citādi tās neviens nedrukātu, jo darbība pretošanās kustībā, sekojošais apcietinājums un Sibīrija padomju apstākļos bija kā zīmogs uz mūžu. Pirmo reizi Martuževas dzejoļi ar īsto autores vārdu tika publicēti tikai 1990. gadā žurnālā ”Karogs”, kaut tobrīd visa Latvija jau zināja Eduarda Rozenštrauha dziedāto ”Kādēļ skumjas tavās acīs šovakar, mans draugs”. Leģendārā teicēja un dzejniece, draugu saukta par ”Broņu”, bija gan tās vārdu, gan mūzikas autore. Viņa spēlēja cītaru un akordeonu un mēdza pati sacerēt kā mūziku, tā vārdus. Kopumā Martuževai izdoti deviņi dzejoļu krājumi. Pēdējais – “Deg uguntiņa” – iznāca gadu pirms dzejnieces aiziešanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Mūžīgo mieru dod viņai Kungs un mužīgā gaisma, lai atspīd viņai… Dižs Cilvēks un dzejniece.

VIDEO: Pārdaugavā no kravas automašīnas izbirst kastes ar alu (1)Rīgā šodien, kravas automašīnai strauji bremzējot, uz ielas izbirušas kastes ar alu, pastāstīja Valsts policijas preses pārstāve Līna Kaļķe.
"Jā, jā, jā, kļūdījāmies!" Auto žurnālists Pauls Timrots par "Zebras" traci (2)“Jā, jā, jā, kļūdījāmies! Esam gatavi saņemt līgumā noteikto sodu par pērnā gada sižetiem, kas tapa sadarbībā ar Rīgas domes Satiksmes departamentu.
Draugiem Facebook Twitter Google+