Mobilā versija
+3.7°C
Amanda, Amanta, Kaiva
Trešdiena, 26. oktobris, 2016
2. augusts, 2016
Drukāt

1926. gada 2. augustā (1)

2aug_Irbe_2

Pirms 90 gadiem, 1926. gada 2. augustā, “Jaunākās Ziņas” par negaidītām pārvērtībām leģendārā Rīgas mākslinieka Voldemāra Irbes jeb Irbītes ārienē:

“Rīdzinieki bija apraduši, kad viņš skrēja sīkos rikšos pa dubļainām vai sniega pieputinātām ielām netīrām kājām. Neviens tam vairs nepievērsa uzmanību. Tagad viņu sastapu sestdien pilnīgi pārvērtušos. Ja viņš pats nebūtu pieskrējis un uzrunājis: “Kungs, redzat kāds es tagad izķēmots,” varētu to noturēt par strādnieku zaļā kreklā. Tikai kailās kājas, kuras jau atkal palikušas netīras pēc lielās beršanas pirtī, liecina, ka tas ir tas pats vecais Irbe.” Izrādījās, ka policisti Irbīti kārtējo reizi ar varu aizveduši uz pirti, nofrizējuši un noskuvuši, vecās drēbes sadedzinot un iedodot jaunas. Talantīgais, taču īpatnējais mākslinieks bija sašutis, ka “brīvā Latvijā tāda varmācība var notikt”. Policistiem viņš ļāvies tikai tādēļ, ka baidījies no ieslodzīšanas “trakonamā”. “Mājās Irbītem ir veca māte, kura ar dēlu pastāvīgi rājas tīrības dēļ,” zināja laikraksts. Pats gleznotājs vēlējās dzīvot askētiski “kā Kristus”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Piecu gadu vecumā,Jelgavā,1939.gada vasarā,skverā,blakus vidusskolai,Mātera ielas galā,kopā ar vēl dažiem mana vecuma bērniem,stāvēju viņam blakus un skatījos,kā viņš neticami ātri ar krāsainiem krītiņiem,loti precīzi uzgleznoja Annas baznīcu.Otru reizi viņu redzēju jau 1942.gadā,skrienam pa Brīvības ielas pretējo,pārnummuru pusi,starp Pērnavas un Cēsu ielam.Atpazinu tūlīt,pēc tiem garasjiem,pinkainajiem matiem,nenosakāmās krāsas un fasona apgērba un basajām kājām.

Gerčikovs pateicīgs pircējiem par "Dzintara" glābšanu: būtiski pieauguši pārdošanas apjomi (25)"Esam ļoti pateicīgi cilvēkiem par atsaucību," tā pēc ažiotāžas veikalos, pērkot a/s "Dzintars" produkciju, atzīst uzņēmuma valdes priekšsēdētājs un lielākais līdzīpašnieks Iļja Gerčikovs.
Saimniece "Liekrūzēs" pēc postošā ugunsgrēka: Esam lūzuma punktā (24)Kopš postošā ugunsgrēka Latvijā pazīstamajā saimniecībā “Lielkrūzes” pagājušas dažas dienas, taču saimniece Valentīna Dolmane atzīst – joprojām esam kā paralizēti. Saimniecība jau
Draugiem Facebook Twitter Google+