×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
5. februāris, 2016
Drukāt

1926. gada 5. februāris (1)

5feb_Nete_2

Pirms 90 gadiem, 1926. gada 5. februāra rītā, pie Ikšķiles stacijas Rīgas–Maskavas vilcienā notika uzbrukums padomju diplomātiskajiem kurjeriem.

Incidents, kura iniciatori un motīvi joprojām nav noskaidroti, radīja ārkārtīgi lielu rezonansi, tajā skaitā arī ārpus Latvijas robežām. Uzbrucēji – divi poļu tautības Lietuvas pilsoņi brāļi Gabriloviči – uzsāka apšaudi ar PSRS diplomātiskajiem kurjeriem – latvieti Teodoru Neti un igauni Johanu Mahmastālu. Mahmastālu smagi ievainoja, Neti nogalināja. Arī abi uzbrucēji gāja bojā, iespējams, nošāvās paši vai kāds viņus nošāva. Maskava traģisko notikumu izmantoja propagandas un pat ārpolitiskiem mērķiem. Apgalvoja, ka tā bijusi “imperiālistu sazvērestība” nolūkā iegūt padomju diplomātisko saraksti. Vēsturnieks Ēriks Jēkabsons to apšauba. Drīzāk kurjeri pārvadāja viltotas britu mārciņas – naudas viltošana tolaik bija viens no padomju specdienestu darbības virzieniem, bet kādas citas valsts specdienesti vēlējās viņus pieķert.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Dīvaini gan , latvietis Teodors Nette !??? Līdz šim bij zināms ka viņš bij ebrejs, bet nu brīnumi notiek, tādēļ nestrīdēšos !

Draugiem Facebook Twitter Google+