×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
27. aprīlis, 2017
Drukāt

1927. gada 27. aprīlī. (1)

folklora

Latvijā aktivizējas folkloras vācēji

Pirms 90 gadiem izglītības ministra Raiņa pilnvaru laikā tika izdoti noteikumi par Latviešu folkloras krātuvi (LFK), kas deva juridisku pamatu 1924. gadā izveidotajai folkloras vākšanas struktūrai un ļāva uzsākt darbu praktiski. Noteikumos bija norādīts, ka pie Izglītības ministrijas Pieminekļu valdes pastāv folkloras krātuve, kuras uzdevums ir veicināt latviešu tautasdziesmu, pasaku, tradīciju un tamlīdzīgu garamantu krāšanu, saglabāšanu un pētīšanu. LFK ir sākums mūsdienās pastāvošajam LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtam. Tā kā algotu darbinieku skaits bija ierobežots, 20. – 30. gados par nozīmīgu folkloras materiālu vākšanas balstu tika uzskatītas skolas un skolēni. 1930. gadā no vairāk nekā pusmiljona atsevišķu folkloras materiālu vienību, kas bija iesūtītas četru gadu laikā, puse pienāca no skolām. Folkloras krātuves pārzinis Kārlis Straubergs, togad cerot uz vēl lielāku skolēnu aktivitāti, aicināja apmeklēt veco ļaužu patversmes laukos, jo tās esot “neizsmeļams” avots. “Tehniski darbs nav grūts: jāraksta, kā dzirdēts, nelabojot arī bērna nemākulīgo valodu un rakstību; pēc iespējas izloksnē; jāraksta it viss, ko dzird,” viņš skaidroja. Informāciju par LFK misiju Straubergs regulāri publicēja provinces laikrakstos. Aktīvistus mudināja vākt ne vien tradicionālos folkloras materiālus, bet, piemēram, arī tautas medicīnas paņēmienus un ziņas par ārstnieciskajiem augiem. Pie relatīvi mazāk apgūtiem reģioniem tika pieskaitīta Kurzeme – Ventspils, Kuldīgas, Talsu apriņķi; tāpat Latgale – Ilūkstes, Ludzas, Jaunlatgales (Abrenes) apriņķi. LFK mītne Rīgā atradās K. Valdemāra ielā 36a, pēc tam Rīgas pilī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la-vīzes administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

Draugiem Facebook Twitter Google+