Latvijā
Vēsture

1928. gada 4. augustā. Pirms 90 gadiem dzimusi dzejniece Olga Lisovska0


Olga Lisovska (1928 – 2015)
Olga Lisovska (1928 – 2015)
Olga Lisovska (1928 – 2015)

Pirms 90 gadiem Jaunpiebalgas pagastā laukstrādnieku ģimenē piedzima dzejniece un atdzejotāja no angļu, krievu, dāņu, čehu un slovāku valodām Olga Lisovska.

Viņas dzeja un atdzejojumi dzirdami vairākos desmitos savulaik populāru estrādes dziesmu, tostarp Jāņa Sildega, Borisa Rezņika, Aleksandra Kublinska komponējumos.

Plaši pazīstama ir “Turaidas Rozes” dziedātā Imanta Kalniņa “Mežā”, kas ir indiešu dzejnieces Sarodžini Naidu vārsmu atdzejojums.

Kā atzīmējusi muzikoloģe Daiga Mazvērsīte: “Olgas Lisovskas dzeja ir silta, sirsnīga, patiesīga, spožuma un kliedzošas oriģinalitātes tajā nav. Daudzos dzejoļos jūtama saikne ar tautasdziesmu, tautas pagātni.”

Saistītie raksti

Lisovskas pirmais dzejolis “Vecmāmuļas pavasaris” publicēts laikrakstā “Padomju Jaunatne” 1950. gadā, bet pirmais dzeju krājums – “Priede kalnā” iznāk 1959. gadā.

Kritika par to rakstīja: “Grāmatā apdziedāts dažādu profesiju darba cilvēks, darba smagums un skaistums. Liriķes balss ir klusa un kautra, cilvēka dzīvi viņa skata tuvās paralēlēs ar norisēm dabā, kā arī pagātni atceroties”.

Kopumā Lisovskai izdoti 12 dzejas krājumi un viena izlase.

LA.lv