Mobilā versija
+3.1°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
12. marts, 2014
Drukāt

1934. gada 12. martā

12marts_Igaunija_2

Pirms 80 gadiem, 1934. gada 12. martā, Igaunijas Valsts vecākais Konstantins Petss kopā ar atvaļināto armijas ģenerāli Johanu Laidoneru izdarīja valsts apvērsumu, arestējot ap 400 neatkarības kara veterānu, kurus vainoja mēģinājumos destabilizēt valsti.

Valstī aizliedza jebkādas politiskās sapulces, pasludināja ārkārtas stāvokli. Petss atgādināja veterānu un sociālistu sadursmes un paziņoja, ka nevēlas, lai atkārtotos 1924. gada 1. decembris, kad valstī jau mēģināja īstenot bruņotu puču. Toreiz tie bija komunisti. Rudenī Petss atlaida parlamentu, bet 1935. gadā apturēja politisko partiju darbību. Igaunijā Petsa un Laidonera apvērsumu uzņēma mierīgi, un arī Latvijā notikušo drīzāk vērtēja pozitīvi kā kaimiņu paglābšanos no politiskās krīzes un haosa. Atšķirībā no Latvijas, Igaunijā 1937. gadā tomēr atjaunoja konstitūciju un 1938. gadā parlamenta darbību, kaut arī abi valsts atribūti bija ”piegriezti” autoritārisma vajadzībām.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+