Mobilā versija
0.0°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
25. jūlijs, 2014
Drukāt

1934. gada 25. jūlijā

25jul_Dolfuss_2

Pirms 80 gadiem, 1934. gada 25. jūlijā, Austrijas nacionālsociālisti, kurus atbalstīja Hitlera Vācijas nacisti, mēģināja izdarīt apvērsumu.

Pučs neizdevās, bet tika nāvējoši ievainots un nomira autoritārais Austrijas kanclers Engelberts Dolfuss. Dolfuss bija pārliecināts Austrijas neatkarības piekritējs un diplomātiskā ceļā pat sagādāja šīs neatkarības “garantu” – Benito Musolīni Itāliju. Bez Dolfusa centieniem “anšluss”, tas ir, Austrijas pievienošana nacistiskajai Vācijai, būtu notikusi daudz agrāk, nemaz nepienākot 1938. gadam. Viņa darbības metodes gan bija diktatoriskas. Ekonomiskās un iekšpolitiskās krīzes apstākļos drošības vārdā Dolfuss atlaida parlamentu un konstitucionālo tiesu, likvidēja demokrātisko iekārtu, bet tajā pašā laikā vērsās kā pret sociāldemokrātiem, kuri arī 1934. gadā bija mēģinājuši sacelties, tā labējiem radikāļiem – vietējiem nacistiem. Pēdējie cerēja, ka apvērsuma gadījumā armija un tautas vairākums tiem pievienosies, taču šoreiz pārrēķinājās.

Pievienot komentāru

Lielbritānija oficiāli sāks izstāšanos no ESLielbritānija trešdien spers bezprecedenta soli nezināmajā, sākot divus gadus ilgu izstāšanās procesu no Eiropas Savienības (ES). Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas oficiāla vēstule
Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+