×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

1936. gada 4. augustā (1)

4aug_Metaksa_2

Pirms 80 gadiem, 1936. gada 4. augustā, Grieķijas premjerministrs ģenerālis Joannis Metaksa (slavenā alkohola ražotāja Spiridona Metaksas radinieks) ar karaļa Georga II atbalstu īstenoja Grieķijā valsts apvērsumu – atlaida parlamentu, ierobežoja demokrātiskās brīvības un izsludināja ārkārtas stāvokli.

Valstī iedibinājās autoritāra, taču ne fašistiska vara, kas iekļāvās Eiropu pārņēmušajā autoritārisma vilnī, līdzīgi kā to jau 1934. gadā bija izdarījusi Kārļa Ulmaņa pārvaldītā Latvija. Starp abiem režīmiem pastāvēja lielas līdzības – abus iedibināja ar ieganstu pasargāt valsti no kreisajiem spēkiem un haosa, abos nodibināja “nacionālo valdību”. “Brīvā Zeme” 1937. gadā, gadu pēc puča, raksturojot situāciju “4. augusta Grieķijā”, lietoja to pašu retoriku, ko rakstot par Ulmaņa “15. maija Latvijas” panākumiem – ka “grieķu tauta var brīvāk uzelpot”, jo valstī valda miers un kārtība, ka tiek īstenota “politiskās atjaunošanas un nacionālās atdzimšanas programma”, ka sācies “lielais celtniecības darbs”. Tāpat kā Baltijas valstis no PSRS, Grieķija 1940. gada oktobrī no Musolīni Itālijas saņēma līdzīga satura ultimātu. Taču Metaksa izlēma pretoties, pasakot slaveno “Ohi!”, tas ir, “Nē”. Līdzīgi Ulmanim Latvijā, Metaksa mūsdienu Grieķijā tiek vērtēts kā pretrunīga personība.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. autoritārisma vilnis nozīmēja, ka pie varas nāca cilvēki, konkrēti no kuriem var prasīt atbildību, nevis vāvuļojošs pļurkšķu bars…

Draugiem Facebook Twitter Google+