×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
23. oktobris, 2017
Drukāt

1937. gada 23. oktobrī. Pavēle: arestēt pārbēdzējus (1)

Stalins_Jezovs

N. Ježovs un Staļins.

Pirms 80 gadiem PSRS valsts drošības ģenerālkomisārs Nikolajs Ježovs Lielā terora apstākļos izdeva pavēli arestēt un nodot tiesai “visus pārbēdzējus neatkarīgi no pāriešanas motīviem un apstākļiem”. Tas nozīmēja, ka visi, kas savulaik bija legāli vai nelegāli pārceļojuši uz Padomju Savienību, meklējot “labāku” un “taisnīgāku” dzīvi, tas ir, noticējuši propagandai par “strādnieku un zemnieku paradīzi”, varēja nonākt cietumā vai tikt nošauti. To skaitā nonāca daudzi Vācijas, Polijas un citu zemju komunisti, kas bija bēguši no represijām savās valstīs, bet nu kļuva par pašu naivuma upuriem. Tāds pats liktenis gaidīja ne vienu vien agrāko Latvijas pilsoni, kas 20. gadu beigu un 30. gadu sākuma ekonomiskās krīzes laikā bija slepus bēguši pāri robežai, ticot, ka “darbaļaužu valstī” dzīve būs labāka. Šie cilvēki kļuva par “militāri fašistiskās sazvērestības” dalībniekiem, “Latvijas spiegiem” un “kontrrevolucionāru organizāciju” locekļiem. Par tādu kļuva, piemēram, 1932. gadā uz PSRS emigrējušais literāts Linards Laicens.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Vai skolas nav jāmāca, ka partijas un valsts vadītāji var būt bīstami savai tautai?

  Vai nav jāmāca, ka Latvijas latviešu biedrības visas kā viena tika iznīcinātas 1940. gada un vadītāji /aktīvisti nogalināti ?

  Vai nav jāmāca bērnus atjaunot īsti demokrātisku Latviju , kur katrā latviešu biedrībā varēja diskutēt, strīdēties un pierādīt savu taisnību ikviens. (Aizstāvēt savas ģimenes tiesības).

  Lasiet manu rakstu”Mosties, celies, strādā”!

  Par 1993. gada 18. februāra pretlatvisko ārprātu.

Draugiem Facebook Twitter Google+