Pasaulē
Vēsture

1939. gada 27. oktobrī. Viļņa atgriežas Lietuvā0


Lietuvas armijas iesoļošana Viļņā.
Lietuvas armijas iesoļošana Viļņā.
Foto: Wikimedia Commons

Pirms 80 gadiem Lietuvas armijas kolonna pārgāja agrāk Polijas pārvaldītā Viļņas apgabala administratīvo robežu un devās uz Viļņu, ko sasniedza nākamajā dienā, kad arī notika svinīgā lietuviešu karaspēka iesoļošana pilsētā, kuru Lietuva uzskatīja par savu vēsturisko galvaspilsētu arī 20. – 30. gados, kad tā piederēja Polijai.

Kā zināms, poļu nemiernieki, izmantojot Lietuvas militāro vājumu, ar neoficiālu Varšavas akceptu Viļņu lietuviešiem atņēma 1920. gada oktobrī. Pēc tā laika aplēsēm, lietuviešu īpatsvars pilsētā bija ap 2%, kamēr poļu un ebreju attiecīgi 53% un 41%.

Pēc Viļņas zaudējuma par Lietuvas diplomātiskās darbības moto kļuva lozungs “Bez Viļņas mēs nenorimsim!”.

Visus pēckara gadus Viļņas jautājums indēja ne tikai Polijas un Lietuvas, bet visa Baltijas reģiona starpvalstu attiecības, ko veikli izmantoja PSRS. Pēc padomju iebrukuma Polijas austrumos Viļņas apgabals sākotnēji nonāca padomju okupācijā. Turpinot diplomātisko spēli, PSRS 10. oktobrī piekrita to atdot Lietuvai. Pirms tam sarkanā armija steidza izvest no pilsētas visu, kas bija paķerams līdzi.

Saistībā ar Viļņas atgūšanu Lietuvā valdīja patriotiska sajūsma. Viļņas lietuvieši savu karaspēku sagaidīja ar ziediem, kamēr poļi izturējās atturīgi neitrāli. Par valdības pilnvaroto Viļņas apgabalā iecēla Antanu Merķi, kurš solīja “turēties pie stingras nacionālas un valsts politikas”. Tostarp tika paziņots, ka ap 80 tūkstošiem Viļņas iedzīvotāju Lietuvas pilsonība automātiski netiks piešķirta.

Jāatzīmē, ka pēc tam, kad Viļņu, šoreiz jau kopā ar Lietuvu un pārējām Baltijas valstīm 1940. gadā okupēja PSRS, tieši pilsētas poļu iedzīvotāji vissmagāk cieta no padomju deportācijām – uz Sibīriju izveda ap 35 tūkstošiem Viļņas poļu, savukārt ap 100 tūkstošiem pilsētas ebreju iznīcināja nacistu īstenotajā holokaustā.

LA.lv
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Simtgadīgā jaunā Eiropa
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Lukašenko paziņo, kad iecerējis ierasties vizītē Latvijā
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Baltkrievijā notiek parlamenta vēlēšanas
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
5 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 10 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
10 stundas