Mobilā versija
+13.6°C
Malvīne, Malvis
Pirmdiena, 26. jūnijs, 2017
27. janvāris, 2012
Drukāt

1942. gada 27. janvāris


27janv_enpalu_22

Pirms 70 gadiem Kirovas apgabala Vjatlagā no plaušu karsoņa nomira viens no ievērojamākajiem pirmskara Igaunijas politiķiem Kārels Ēnpalu.

 

Ēnpalu bija piedalījies Igaunijas neatkarības karā; kā artilērijas virsnieks 1919. gadā cīnījies arī Latvijas teritorijā. Neatkarības gados viņš atkārtoti bija iekšlietu ministrs un premjers, parlamenta priekšsēdētājs, īsu laiku ieņēma valsts vecākā jeb Igaunijas prezidenta amatu. Premjera pilnvaras Ēnpalu nolika 1939. gada oktobrī, neilgi pēc tam, kad Igaunijas valdībai, līdzīgi kā Latvijai un Lietuvai, Maskava uzspieda parakstīt bāzu līgumu. Okupācijas brīdī Ēnpalu ieņēma uzņēmuma “Eesti Fosforit” vadītāja posteni, bet ne politiskus amatus. Tomēr padomju vara kā Igaunijas prezidenta Konstantīna Petsa un ģenerāļa Johana Laidonera līdzgaitnieku viņu acīmredzot uzskatīja par bīstamu, jo arestēja un deportēja ļoti drīz – 1940. gada 27. jūlijā. Sliktā veselības stāvokļa dēļ Ēnpalu mūža pēdējos mēnešos nesūtīja meža darbos, bet norīkoja par nometnes pirtnieku. Taču atpūtas trūkums, pastāvīgā uzturēšanās mitrumā, tvaikos un smacīgā gaisā galīgi sagrāva bijušā premjera veselību.

 

Pievienot komentāru

Francijas vēlētājus īpaši nesatraucot ES liktenisFrancijas vēlētājus īpaši nesatrauc Eiropas Savienības (ES) liktenis, komentējot Francijas parlamenta vēlēšanu rezultātus, uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs
Draugiem Facebook Twitter Google+