Mobilā versija
Brīdinājums +0.6°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
1. aprīlis, 2014
Drukāt

1944. gada 1. aprīlī

1apr_Safhauzene_2

Pirms 70 gadiem, 1944. gada 1. aprīlī, 50 ASV gaisa spēku bumbvedēji navigācijas kļūdas dēļ izmeta savu bumbu kravu nevis virs mērķa Vācijā, bet gan virs neitrālās Šveices pilsētas Šafhauzenes.

Kļūmīgajā bombardēšanā gāja bojā 37 šveicieši, 271 tika ievainots, bet ap 300 zaudēja pajumti. Tas bija lielākais un traģiskākais, taču ne vienīgais tāda veida incidents, kas Otrā pasaules kara gados piemeklēja Šveici. Kara pēdējos gados sabiedroto aviācija diezgan regulāri pārkāpa šīs valsts gaisa robežas gan kļūdu dēļ, gan arī apzināti. Bumbvedēji, atgriežoties no reidiem Vācijā, mēdza šķērsot neitrālās debesis, jo tā bija drošāk. Kaujas bojājumu gadījumos amerikāņu lidaparāti labprātāk nolaidās Šveicē, tāpēc kara beigās tajā internēti bija ap 1500 amerikāņu. Pēc Šafhauzenes notikumiem ASV prezidents Franklins Rūzvelts ne tikai atvainojās Šveicei, bet arī piešķīra 40 miljonus franku kā kompensāciju par nodarīto postu.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+